Viedensky súd rozhodol, že YouTube nie je neutrálnym hostiteľským poskytovateľom, ale musí zabrániť tretím stranám nahrávať obsah porušujúci autorské práva. Toto predbežné rozhodnutie by mohlo mať výrazný vplyv na oblasť online videa.
Obchodný súd vo Viedni uviedol, že platforma online videí YouTube je priamo zodpovedná za porušovanie autorských práv, ktorého sa dopustili jeho používatelia. YouTube a jeho materská spoločnosť Google doteraz tvrdili, že ide o neutrálnu technickú platformu, ktorá nemôže byť právne zodpovedná za obsah, ktorý je na nej uložený.
Rozhodnutie zatiaľ nie je právne záväzné, ale v prípade, ak by vstúpilo do platnosti, mohlo by to mať veľký vplyv na to, ako v Európe funguje nielen YouTube, ale aj iné online platformy ako napríklad Facebook. Informoval o tom portál The Hollywood reporter.
Rakúsky televízny kanál Puls4 podal žalobu proti YouTubu už v roku 2014, keď obsah chránený autorskými právami z jeho kanálov bol umiestnený na platformu online videa. YouTube vtedy argumentoval, že ide o technickú službu tzv. hostiteľského poskytovateľa, a preto spadá pod ustanovenia zákona o elektronickom obchode EÚ, v ktorom je uvedené, že poskytovatelia technických služieb nie sú sprostredkovatelia zodpovední za obsah uverejnený ich používateľmi.
Súd vo Viedni s touto argumentáciou nesúhlasil. Aktivity YouTubu v oblasti filtrovania či triedenia obsahu pomáhajú určovať správanie ich používateľov. Na základe toho nemôže byť, podľa súdu, YouTube považovaný za neutrálnu platformu.
Ak by sa stalo rozhodnutie právoplatným, dopad by mohol byť obrovský. Služby ako YouTube a Facebook by museli dôkladne monitorovať obsah na svojich stránkach.
Vo vyjadrení pre rakúske médiá predstavitelia YouTubu uviedli, že skúmajú rozhodnutie a sú pripravení na všetky možnosti, vrátane odvolania.