RyanairReuters
StoryEditor

Piloti Ryanairu podporili 24-hodinový štrajk. Firma bude dotknutých zákazníkov informovať

04.07.2018, 11:18
Autor:
TASRTASR
Odborové zväzy pilotov uviedli, že včas oznámia leteckej spoločnosti ďalšie protestné akcie.

Piloti írskej spoločnosti Ryanair väčšinou hlasov podporili 24-hodinový štrajk, ktorý plánujú vo štvrtok 12. júla. Dôvodom je ich spor s vedením aerolínií o zmluvné podmienky.

Odborové zväzy pilotov uviedli, že včas oznámia leteckej spoločnosti ďalšie protestné akcie. Podľa odborárov ich Ryanair a ani ich požiadavky, neberie vážne a pokrok v oblasti zlepšovania odmeňovania a podmienok zamestnancov je príliš pomalý.

Spoločnosť označila štrajk za zbytočný

Ryanair vo svojom vyhlásení skonštatoval, že je sklamaný oznámením o štrajku, ktorý spoločnosť označila za zbytočný, keďže už predložila pilotom svoje návrhy, vrátane nového systému ročnej dovolenky, ktorý vychádza z požiadaviek materskej odborovej organizácie Fórsa.

Ryanair povedal, že vyzval Fórsu na stretnutie a diskusiu o týchto návrhoch, ale odborový zväz nereagoval na žiadnu z pozvánok.
Letecká spoločnosť oznámila, že sa skontaktuje so zákazníkmi, ktorých postihne štrajk e-mailom a textovou správou.

Írske združenie cestovných kancelárií ITAA vyjadrilo znepokojenie v súvislosti so štrajkom pilotov. Generálny riaditeľ Pat Dawson vyzval Ryanair a pilotov, aby vyriešili svoje vnútorné problémy a zabránili štrajku.

Medzinárodná federácia pracovníkov v doprave (International Transport Workers Federation) medzitým zorganizovala dvojdňový summit palubného personálu spoločnosti Ryanair z celej Európy v Dubline pod vlajkou Cabin Crew United. Rovnako varuje pred potenciálnymi protestmi, ak sa problémy nevyriešia.

Štrajk zasiahol 210 tisíc cestujúcich 

Ryanair v tejto súvislosti uviedol, že štrajk zamestnancov letovej prevádzky minulý mesiac zasiahol viac ako 210 tisíc cestujúcich, ktorým zrušili lety. Presnejšie štyri víkendové štrajky v júni a nedostatok personálu v Spojenom kráľovstve, Nemecku a vo Francúzsku, viedli minulý mesiac k zrušeniu vyše 1100 letov.

Štrajky personálu riadenia letovej prevádzky sú pre letecké spoločnosti nákladné a nepríjemné pre cestujúcich. Zvlášť, ak sa konajú vo Francúzsku, keďže mnohé lietadlá z Írska a Spojeného kráľovstva potrebujú využiť vzdušný priestor tejto krajiny, alebo si musia zvoliť dlhšiu trasu, aby sa jej vyhli.

Tieto protestné akcie sa v posledných rokoch stali "bežným problémom" v leteckej doprave, pričom v roku 2017 štrajkovali zamestnanci letovej prevádzky celkom 41 dní.

Napriek štrajkom však Ryanair minulý mesiac zvýšil počet cestujúcich o sedem percnt na 12,6 milióna ľudí. Jeho faktor obsadenosti zostal nezmenený na úrovni 96 percent.

01 - Modified: 2022-08-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Rana pre Tatry. Cudzinci zanevreli na Slovensko, domáce hotely zachraňujú Slováci 02 - Modified: 2022-08-09 14:55:03 - Feat.: - Title: Ryanair očakáva nulový vplyv štrajkov v Španielsku na lety v auguste a septembri 03 - Modified: 2022-08-10 07:19:00 - Feat.: - Title: 5 slovenských cestovateľov prezradilo, čo si nikdy nezabudnú pribaliť na cesty 04 - Modified: 2022-08-09 04:40:15 - Feat.: - Title: Ryanair musel pre štrajk palubného personálu zrušiť ďalšie lety 05 - Modified: 2022-08-10 14:37:11 - Feat.: - Title: Grécko veľmi grécke, piesok veľmi jemný. Tieto bizarné hodnotenia dovolenky pobavia aj udivia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. august 2022 07:00