Flickr
StoryEditor

Nerastné bohatstvo a extrémna chudoba. Obyvatelia jednej z najbohatších krajín Afriky čelia masívnemu problému

28.07.2018, 00:00
Autor:
tbatba
V štvrtej časti letného seriálu Ekonomické extrémy sa bližšie pozrieme na vzostup chudoby v Nigérii.

Nová správa, ktorú uverejnil projekt The World Poverty Clock ukazuje, že Nigéria predbehla Indiu v počte najchudobnejších obyvateľov. India má pritom sedemkrát väčšiu populáciu ako Nigéria.

Nigéria je pritom vďaka svojmu nerastnému bohatstvu jedna z najbohatších krajín Afriky. Homi Kharas, jeden z autorov projektu The World Poverty Clock pre portál Guardian tvrdí, že „Nigéria je bohatá krajina, ale pretože veľa jej bohatstva pochádza z výroby a predaja ropy, tieto finančné zdroje nejdú priamo do vreciek obyčajných ľudí.“

Nárast extrémnej chudoby v Afrike

Zhoršujúci sa trend nárastu extrémnej chudoby v Afrike ukazuje, že deväť z desiatich najchudobnejších ľudí bude žiť do 12 rokov práve na africkom kontinente.

Skoro 90 miliónov Nigérijčanov v súčasnosti žije v extrémnej chudobe, čo predstavuje takmer 50 percent populácie. Podľa odhadov žije v Nigérii 180 miliónov obyvateľov. Keďže Nigéria čelí veľkému rastu populácie - do roku 2050 sa stane treťou najväčšou krajinou na svete - problém sa pravdepodobne zhorší, píše zahraničný portál Quartz.

Na problém chudoby v Nigérii upozorňovala začiatkom roka aj Svetová banka. "Vo februári Africká rozvojová banka uviedla, že 152 miliónov Nigérijčanov, ktorí predstavujú takmer 80 percent populácie krajiny, žilo za menej ako dva doláre za deň."

OSN chce odstrániť extrémnu chudobu

Organizácia spojených národov si za svoj cieľ udržateľného rozvoja do roku 2030 stanovila okrem iného odstrániť extrémnu chudobu. Podľa údajov správy The World Poverty Clock je však dosiahnutie tohto cieľa nepravdepodobné. Veľký počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe je totiž problémom celej Afriky.

Z krajín, ktoré sú najviac postihnuté extrémnou chudobou, je len Etiópia na dobrej ceste splniť cieľ OSN na odstránenie chudoby do roku 2030, vyplýva z údajov správy. Okrem Etiópie je to z afrických štátov už len Mauretánia a Ghana, ktoré môžu splniť stanovený cieľ OSN.

Z 15 krajín sveta, kde sa zvyšuje počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe podľa údajov The World Poverty Clock, je 13 afrických krajín.

Projekt The World Poverty Clock je nástroj, ktorý monitoruje progres v oblasti znižovania extrémnej chudoby vo svete. Poskytuje údaje o chudobe v reálnom čase v jednotlivých krajinách. Tento projekt vytvorený neziskovou organizáciou World Data Lab, ktorá sídli vo Viedni.

01 - Modified: 2024-11-17 15:52:50 - Feat.: - Title: Nigéria a India prehĺbia väzby v námornej bezpečnosti a boji proti terorizmu 02 - Modified: 2024-11-14 10:30:00 - Feat.: - Title: Nina a Dávid žili na Zanzibare: Nemali sme elektrinu, sprchovali sa v slanej vode a každý deň sme bojovali o prežitie na miestnych cestách 03 - Modified: 2024-11-13 09:00:34 - Feat.: - Title: V metropole Konga nezačali očkovanie proti opičím kiahňam, chýbajú vakcíny 04 - Modified: 2024-11-10 12:04:08 - Feat.: - Title: Boj proti terorizmu aj epidémiam. Moskva prisľúbila africkým krajinám plnú podporu v rôznych oblastiach 05 - Modified: 2024-11-09 18:53:33 - Feat.: - Title: Rusko podpísalo zmluvy o vojensko-technickej spolupráci s 33 štátmi Afriky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. november 2024 13:13