Najlepšie sa žije v Európe. Aspoň tak to vyzerá pri pohľade na najnovší rebríček kvality života, ktorý vypracovala spoločnosť Boston Consulting Group (BCG).
Až deväť z krajín v top desať sa totiž nachádza na starom kontinente. Ktoré to sú, si môžete pozrieť v galérii.
Slovensko sa v tomto hodnotení umiestnilo na 33. priečke a z našich susedov ho predbehli Rakúsko, Česká republika a tesne aj Poľsko. Rakúšania majú miesto v najlepšej desiatke, Česi skončili 24. a Poľsko o miesto nad nami – 32.
Horšie ako Slovensko sú na tom z našich susedov Maďarsko (37.) a Ukrajina (67.). Za Slovenskom skončili aj iné krajiny Európskej únie, napríklad Litva (34.), Chorvátsko (40.), či Grécko (42.). Až 59. skončilo Rusko.
Desať kritérií
BCG zostavila tento rebríček na základe tzv. SEDA indexu. Na Slovensku naň upozornili Aktuality.sk. Index hodnotí kvalitu života na základe desiatich kritérií. Základom je ekonomická situácia krajiny – HDP na obyvateľa, miera nezamestnanosti a ekonomická stabilita krajiny.
SEDA index však berie do úvahy aj ďalšie kvalitatívne kritériá – prístup k zdravotníctvu a vzdelaniu, či mieru občianskej spoločnosti ale aj rodovú rovnosť.
Každé z desiatich kritérií je následne merané a umiestnené na škálu od 0 do 100. Najslabšie vyšlo Slovensko práve v kategórií príjmu, respektíve bohatstva, kde máme index len 40,2 rovnako ako Portugalsko. Pre porovnanie, maximálne hodnotenie (100) získali Brunei, Katar, Singapur a Luxembursko. Nulu má na svojom konte zas Stredoafrická republika.
Líder v rovnosti
Najlepšie hodnotenie získalo Slovensko v kategórii rovnosti – 95,9. V tejto kategórii je zo všetkých hodnotených krajín na piatom mieste, lepšie sú na tom len Island (97,4), Nórsko (98,2), Česká republika (98,4) a Slovinsko (98,8). Táto kategória meria distribúciu príjmu ( na základe koeficientu Gini), ale aj rovnaký prístup k vzdelaniu a strednú dĺžku života.
Celkové skóre Slovenska je 67,4 a od roku 2009, odkedy sa index SEDA vypracováva sa zlepšilo o 1,7 bodu.
Čísla z indexu za rok 2018 však z veľkej časti pracujú s dátami ešte z roku 2016 a preto neodzrkadľujú najnovšie trendy.