František Vlček, MAFRA
StoryEditor

Súčasťou víťazného konzorcia na výber mýta v Česku je aj slovenská firma

20.09.2018, 18:04
Autor:
ČTKČTK
Český rezort dopravy podpísal desaťročnú zmluvu na prevádzkovanie mýtneho systému.

České ministerstvo dopravy dnes uzavrelo desaťročný kontrakt s konzorciom firiem CzechToll a SkyToll na prevádzkovanie mýtneho systému na diaľniciach a vybraných cestách prvej triedy.

Novinárom to oznámil český minister dopravy Dan Ťok (za ANO). Dohodu potvrdil aj víťazný CzechToll. Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) predtým počas dňa zamietol sťažnosť neúspešnej firmy Kapsch Telematic Services proti tendru.

Ministerstvo dopravy bolo podľa Ťoka jediným účastníkom konania na ÚOHS a tým, že sa vzdalo práva na podanie rozkladu a následne získalo potvrdenie o právoplatnom rozhodnutí úradu, bolo zo zákona zrušené predbežné opatrenie, ktorým ÚOHS zakazoval uzavrieť zmluvu s predtým vybraným víťazom tendra.

"Na základe toho, že nastali podmienky pre možnosť uzatvorenia zmluvy s novým prevádzkovateľom, tak sme dnešného dňa podpísali desaťročný kontrakt s víťazným konzorciom firiem CzechToll a SkyToll, ktoré budú od roku 2020 vyberať a spravovať mýto na diaľniciach a vybraných cestách prvej triedy v Českej republike," povedal Ťok.

"Túto zmluvu sme uzavreli rýchlo, nie však neuvážene. Išlo nám o to, aby sme dali novému prevádzkovateľovi dostatok času na prípravu," uviedol minister.

Víťazné konzorcium rozhodnutie ÚOHS uvítalo, podľa nich bol tender férový pre všetkých uchádzačov. S prípravami nového systému chcú firmy začať ihneď.

CzechToll zo skupiny PPF Petra Kellnera a slovenský SkyToll majú podľa Ťoka teraz 14 mesiacov na to, aby pripravili nový systém na výber mýta.

Do konca roka 2019 platí zmluva s Kapschom, ktorý prevádzkuje doterajší mýtny systém, podľa Ťoka ju však bude možné vypovedať skôr, ak bude nový prevádzkovateľ rýchlejšie pripravený začať s výberom mýta.

Konzorcium, ktoré ministerstvo vybralo, má mýto vyberať desať rokov za 10,75 miliardy korún (420 miliónov eur). Využívať k tomu bude modernejšie satelitné technológie, doteraz na výber mýta slúžila mikrovlnné technológia.

Ministerstvo dopravy očakáva, že výnos z mýta by sa mal pohybovať medzi 140 a 150 miliardami korún (5,47 a 5,87 miliónov) za desať rokov.

Prvýkrát ÚOHS o námietke firmy Kapsch rozhodoval v máji. Vtedy zrušil výber víťaza tendra na vybudovanie a prevádzku systému na výber elektronického mýta od roku 2020. Predseda úradu Petr Rafaj však v auguste prvostupňové rozhodnutie zrušil, pretože podľa neho úrad dostatočne nezohľadnil niektoré významné okolnosti prípadu. Dnes ÚOHS zverejnil rozhodnutie, v ktorom námietky neúspešnej spoločnosti odmietol.

01 - Modified: 2022-12-07 12:17:11 - Feat.: - Title: Česko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom o dva týždne 02 - Modified: 2022-12-06 14:38:37 - Feat.: - Title: Prieskum: Väčšina ľudí na Slovensku aj v Česku má problém vyžiť. Ľudia zápasia s poklesom reálnych miezd 03 - Modified: 2022-12-02 11:03:15 - Feat.: - Title: Ukrajinský konzulát v Brne evakuovali. Prišla tam podozrivá zásielka, ktorá pripomínala listovú bombu 04 - Modified: 2022-12-01 17:33:40 - Feat.: - Title: HN24 V českom Libereckom kraji sa dnes potvrdil africký mor ošípaných u jedného uhynutého diviaka 05 - Modified: 2022-11-29 18:43:24 - Feat.: - Title: Poslanci schválili výcvik ukrajinských vojakov v Česku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. december 2022 05:04