O odchode Veľkej Británie z Európskej únie, ktoré sa uskutoční už o pol roka, sme sa HNtelevízii rozprávali s vysokoškolským učiteľom na University of York MIchalom Horváthom.
"Je to téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Ani zďaleka to nie je jednoduchá otázka. Mnoho ľudí sa v tejto otázke stráca," opisuje situáciu vo Veľkej Británii Horváth.
Keďže Veľká Británia opustí EÚ už v marci na budúci rok, tak sa obe strany snažia dosiahnuť dohodu. Michal Horváth upozorňuje, že rokovania viaznu a Británia sa s EÚ nevie dohodnúť. "K dohode nakoniec dôjde. Obavám sa, že to bude len taká dohoda, v ktorej kľúčové otázky nebudú dotiahnuté a špecifikované," myslí si Horváth.
Veľká Británia si zvolila veľmi selektívny prístup k európskemu kontinentu. Dalo by sa to zhrnúť tak, že "chcú ochrániť zváračov v Sheffielde a obetovať architektov a bankárov v Londýne," vysvetľuje vysokoškolský učiteľ.
"Politici cítia, že ak by boli problémy v oblasti obchodu v priemysle, tak by sa to veľmi rýchlo prejavilo na zamestnanosti v kľúčových oblastiach, kde je vysoká podpora pre brexit. Tieto regióny sa politici snažia uchrániť týmto selektívnym prístupom," dodal Horváth.
Téma opakovaného referenda v Británii nevymizla. Michal Horváth približuje, že sú ľudia, ktorí na túto agendu tlačia. "Otázkou však ostáva, či je dosť času," dodal.
Viac sa dozviete v rozhovore.