Medzinárodný súdny dvor (ICJ) dnes nariadil Spojeným štátom, aby zrušili časť protiíránských sankcií, a to tých, ktoré ovplyvňujú humanitárny dovoz a taktiež služby spojené s bezpečnosťou iránskeho civilného letectva.
Informovala o tom agentúra AP. Spojené štáty tento rok zaviedli proti Iránu nové sankcie potom, čo vypovedali medzinárodnú jadrovú dohodu s Teheránom z roku 2015.
Iránci sa v dohode zaviazali obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie s ním spojených sankcií. Americký prezident Donald Trump ale dokument kritizoval okrem iného s argumentom, že sa nevzťahuje na iránsky program balistických rakiet.
Porušenie záväzkov
Irán sa na ICJ obrátil v júli s odôvodnením, že USA rozhodnutím obnoviť sankcie porušili medzinárodné záväzky, najmä iránsko-americkú zmluvu o priateľstve z roku 1955.
Pakt, ktorý bol pri sporoch medzi Teheránom a Washingtonom spomenutý už v minulosti, obe krajiny uzavreli dlho pred iránskou islamskou revolúciou, ktorá popretŕhala ich väzby. USA a Irán neudržujú diplomatické vzťahy od roku 1980.
V dnešnom predbežnom rozhodnutí ICJ, ktorý je orgánom OSN, sa uvádza, že Washington musí odstrániť akékoľvek prekážky, plynúce zo znovuzavedenia amerických sankcií, ktoré bránia vyvážať do Iránu "lieky a lekárske zariadenia, jedlo a poľnohospodárske komodity a náhradné diely a vybavenie potrebné pre zaistenie bezpečnosti civilného letectva ". O tom, ako budú prekážky odstránené, môže Washington rozhodnúť sám, uviedol súd.
Rozhodnutie je záväzné
Rozhodnutie súdu je právne záväzné, či sa ním ale Biely dom bude riadiť, zatiaľ nie je jasné. Podľa AP možno očakávať, že pri ďalšom vypočutí Spojené štáty spochybnia jurisdikciu ICJ a zopakujú, že súd by nemal hovoriť do záležitostí národnej bezpečnosti.
O tom ako ovplyvňujú sankcie ceny ropy sme sa rozprávali s analytikom Kamilom Boros