Reuters
StoryEditor

Trump znížil dane, aby naštartoval ekonomiku. Rozpočtový deficit však rastie

15.10.2018, 22:09
Autor:
ČTKČTK
Rozpočtový deficit USA dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2012.

Rozpočtový deficit Spojených štátov vo fiškálnom roku 2018 vzrástol o 113 miliárd dolárov na 779 miliárd dolárov.

Dosiahol tak najvyššiu úroveň od fiškálneho roku 2012. Vyplýva to z dnešných údajov amerického ministerstva financií. Fiškálny rok v USA sa končí 30. septembra.

Na rozpočtové príjmy malo v uplynulom fiškálnom roku negatívny dopad rozsiahle zníženie daní. K rastu rozpočtového deficitu veľkou mierou prispeli aj stúpajúce náklady na správu štátneho dlhu, napísala agentúra Reuters.

Pokračujúci rast rozpočtového deficitu vzbudzuje obavy týkajúce udržateľnosti štátneho dlhu USA presahujúceho 21,5 bilióna dolárov.

Ministerstvo financií tento mesiac oznámilo, že vo fiškálnom roku 2018 zaplatilo na úrokoch rekordných 523 miliárd dolárov, uviedla agentúra Bloomberg.

Rozpočtový deficit dosiahol 3,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) v porovnaní s 3,5 percenta HDP v predchádzajúcom fiškálnom roku. Rozpočtové príjmy zostali napriek pokračujúcemu rastu americkej ekonomiky bez väčších zmien, zatiaľ čo rozpočtové výdavky sa zvýšili o zhruba tri percentá.

V USA začiatkom tohto roka vstúpilo do platnosti rozsiahle zníženie daní presadzované prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré podporilo rast americkej ekonomiky.

Trumpova administratíva pôvodne sľubovala, že zrýchlený hospodársky rast vykompenzuje negatívny vplyv nižších daňových sadzieb na rozpočet.

"Rozpočtové čísla veľmi jasne ukazujú, že rýchlejší hospodársky rast nezabránil zvyšovaniu deficitu," upozornil však Marc Goldwein z Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet, čo je skupina presadzujúca znižovanie rozpočtových deficitov.

Analytik William Gale z washingtonského ústavu Brookings Institution uviedol, že Trumpova administratíva a americký Kongres znížením daní v čase relatívne silného hospodárskeho rastu "nielenže premárnili príležitosť začať riešiť rozpočtové problémy, ale v skutočnosti tieto problémy zvýšili".

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa predpokladá, že v novom fiškálnom roku rozpočtový deficit prekročí hranicu bilióna dolárov. Mal by sa tak vrátiť do blízkosti deficitu 1,1 bilióna dolárov z fiškálneho roku 2012, napísala agentúra AP.

K rastu rozpočtového deficitu prispievajú tiež stúpajúce úrokové sadzby, ktoré zvyšujú náklady vlády na správu štátneho dlhu. Trump minulý týždeň ostro kritizoval americkú centrálnu banku (Fed), ktorá podľa neho zvyšuje svoje úrokové sadzby príliš rýchlo.

Vo štvrtkovom rozhovore s televíziou Fox News označil Trump zvyšovanie úrokov za "smiešnu" politiku, ktorá jeho administratíve dvíha náklady na financovanie štátneho dlhu.

"Platím vysoké úroky kvôli nášmu Fedu. A bol by som rád, keby náš Fed nebol tak agresívne, pretože si myslím, že robia veľkú chybu," vyhlásil.

01 - Modified: 2022-12-04 14:08:05 - Feat.: - Title: Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte: Ak to bude príčetný návrh, môžeme sa o tom rozprávať 02 - Modified: 2022-12-03 07:13:19 - Feat.: - Title: Neschválenie rozpočtu by malo nedozerné dosahy aj na obranu, tvrdí Naď. Vojakom by nezvýšili platy 03 - Modified: 2022-12-02 06:41:56 - Feat.: - Title: Koalícia si nebude kupovať hlasy na schválenie rozpočtu, tvrdí Šipoš. SaS chce vysloviť nedôveru vláde 04 - Modified: 2022-11-30 18:44:12 - Feat.: - Title: Parlament rokoval o rozpočte. Poslankyňa z SaS kritizuje nedostatočné zameranie na agro 05 - Modified: 2022-11-30 12:47:09 - Feat.: - Title: Rozpočet je populistický a typicky predvolebný. Nedokážeme takto fungovať, vyhlásil Viskupič
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. december 2022 10:04