Utečenci, ktorí o azyl požiadali v Taliansku, majú zabezpečené ubytovanie až do vybavenia svojich žiadostí. Zároveň dostanú jedlo, hygienické potreby a oblečenie. Kritici však často upozorňujú na zlú kvalitu talianskych prijímacích stredísk. Dva mesiace po vyplnení žiadosti môžu prisťahovalci začať pracovať. Nezamestnaní jedinci v prijímacích centrách dostávajú 75 eur mesačne, teda dve a pol eura na deň. Tí, ktorí sa prijímacie centrá rozhodnú opustiť, na tieto dávky už nárok nemajú.Reuters
StoryEditor

Ak trhy zareagujú negatívne, talianska vláda je pripravená upraviť rozpočet

23.10.2018, 15:23
Autor:
TASRTASR
Európska komisia minulý týždeň poslala Rímu varovný list o rozpočte.

Talianska koaličná vláda je pripravená upraviť svoj sporný rozpočet na rok 2019 v prípade, že trhy naň budú reagovať negatívne a rozdiely medzi výnosmi z 10-ročných talianskych vládnych dlhopisov a nemeckých dlhopisov sa zvýšia. Informovali o tom v utorok noviny Il Messaggero.

Vláda v Ríme v pondelok uviedla, že sa bude držať svojich plánov, aj keď uznáva, že jej rozpočet, ktorý počíta so zvýšením deficitu na budúci rok na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu, nie je v súlade s Paktom stability a rastu Európskej únie (EÚ).

Pozrite si rozhovor s analytikom INESS Martinom Vlachynským

Noviny nenapísali, či v prípade úpravy rozpočtu vláda zníži deficit na menej ako 2,4 percenta hrubého domáceho produktu, alebo prijme iné opatrenia. Denník iba skonštatoval, že táto alternatíva by nevyžadovala odchod z eurozóny.

Európska komisia minulý týždeň poslala Rímu varovný list o rozpočte. Bol to prvý formálny krok, ktorý by mohol viesť Brusel k tomu, aby odmietol plán Talianska a uložil mu pokutu. Očakáva sa, že Komisia rozhodne o svojom ďalšom kroku dnes, v utorok.

"Plán B" talianskej vlády by zahŕňal novú definíciu dôchodkových opatrení a základného príjmu pre chudobných, čo sú dve kľúčové body expanzívneho rozpočtu, dodal Il Messaggero bez toho, aby poskytol podrobnosti o svojich zdrojoch.

21. máj 2022 07:53