Reuters
StoryEditor

Ambiciózne plány Severnej Kórey, chce sa stať novým Švajčiarskom alebo Singapurom

29.10.2018, 14:11
Autor:
TASRTASR
Vstup do medzinárodných finančných inštitúcií by poskytol Severnej Kórei chýbajúce zdroje na rozvoj a ekonomický know-how.

Severná Kórea v súčasnosti skúma ambiciózny plán, na základe ktorého by sa mohla stať regionálnym dopravným uzlom a zažiť ekonomický rozvoj po vzore Singapuru alebo Švajčiarska. Pre agentúru AP to uviedol popredný severokórejský ekonóm Ri Ki-song. Plán by sa podľa neho mohol realizovať, ak bude úspešne pokračovať zlepšovanie vzťahov medzi KĽDR a medzinárodným spoločenstvom.

"Nachádzame sa v strede východnej Ázie, takže Kórejský polostrov má veľmi výhodnú zemepisnú polohu. V budúcnosti sa budeme snažiť o spoluprácu so susednými krajinami zameranú na rozvoj dopravného priemyslu," uviedol Ri Ki-song, popredný odborník z ekonomického inštitútu severokórejskej Akadémie spoločenských vied.

Podľa jeho slov by sa dali využiť železnice existujúce z juhu Kórejského polostrova na prepravu tovarov ďalej cez Sibír, mnohé krajiny by uprednostnili takýto spôsob transportu pred námornou dopravou. Rozhovor pre AP poskytol minulý týždeň v Pchjongjangu, agentúra ho zverejnila v pondelok.

Agentúra pripomína, že o pláne na premenu Kórejského polostrova na strategický dopravný uzol sa uvažuje už dlhé roky. Pokusy o jeho realizáciu však doposiaľ vždy znemožnilo regionálne politické napätie alebo nedostatok investícii či dlhodobého záujmu.

Severokórejský ekonóm v tejto súvislosti vyjadril optimizmus ohľadne súčasného politického odmäku na Kórejskom polostrove i vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Washingtonom. "V atmosfére, ktorá obklopuje našu krajinu, vidíme množstvo zmien," podčiarkol.

Ak by došlo k zrušeniu súčasných medzinárodných sankcií voči Pchjongjangu a dostatočnému zlepšeniu politickej klímy, Severná Kórea by podľa neho mohla napodobniť príklad ekonomického rozvoja v štýle Švajčiarska alebo Singapuru, domnieva sa Ri Ki-song. Pripomenul, že ani jedna z týchto krajín nie je veľká a nemá veľa prírodných zdrojov, ale napriek tomu dokážu maximálne ťažiť zo svojej geografickej polohy.

Ekonóm v tejto spojitosti vyjadril ochotu svojej krajiny vstúpiť do svetových finančných inštitúcií, napríklad do Medzinárodného menového fondu. To by sa však podľa neho mohlo stať len v prípade, ak by jeho členské krajiny - predovšetkým USA a Japonsko - ukončili svoju "nepriateľskú" politiku Pchjongjangu.

Vstup do medzinárodných finančných inštitúcií by poskytol Severnej Kórei chýbajúce zdroje na rozvoj a ekonomický know-how. Podľa agentúry AP by si však takýto krok vyžadovať transparentnosť a štrukturálne reformy, ktoré by možno Pchjongjang nebol ochotný realizovať.

01 - Modified: 2023-01-30 08:22:36 - Feat.: - Title: V severokórejskom Pchjongjangu po piatich dňoch odvolali lockdown 02 - Modified: 2023-01-28 08:00:50 - Feat.: - Title: Severná Kórea odsúdila rozhodnutie USA dodať Ukrajine tanky. Tvrdí, že Američania chcú zničiť Rusko 03 - Modified: 2023-01-20 10:04:34 - Feat.: - Title: Čína v roku 2022 viac ako strojnásobila export do Severnej Kórey 04 - Modified: 2023-01-09 17:30:00 - Feat.: - Title: Svet je zaneprázdnený krízami. Kim vycítil šancu a vylepšuje zbrojný arzenál 05 - Modified: 2023-01-07 08:31:18 - Feat.: - Title: Ukrajina, Taiwan či Kórejský polostrov. Toto je päť miest, kde v roku 2023 môže začať tretia svetová vojna
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. január 2023 12:26