Severná Kórea v súčasnosti skúma ambiciózny plán, na základe ktorého by sa mohla stať regionálnym dopravným uzlom a zažiť ekonomický rozvoj po vzore Singapuru alebo Švajčiarska. Pre agentúru AP to uviedol popredný severokórejský ekonóm Ri Ki-song. Plán by sa podľa neho mohol realizovať, ak bude úspešne pokračovať zlepšovanie vzťahov medzi KĽDR a medzinárodným spoločenstvom.
"Nachádzame sa v strede východnej Ázie, takže Kórejský polostrov má veľmi výhodnú zemepisnú polohu. V budúcnosti sa budeme snažiť o spoluprácu so susednými krajinami zameranú na rozvoj dopravného priemyslu," uviedol Ri Ki-song, popredný odborník z ekonomického inštitútu severokórejskej Akadémie spoločenských vied.
Podľa jeho slov by sa dali využiť železnice existujúce z juhu Kórejského polostrova na prepravu tovarov ďalej cez Sibír, mnohé krajiny by uprednostnili takýto spôsob transportu pred námornou dopravou. Rozhovor pre AP poskytol minulý týždeň v Pchjongjangu, agentúra ho zverejnila v pondelok.
Agentúra pripomína, že o pláne na premenu Kórejského polostrova na strategický dopravný uzol sa uvažuje už dlhé roky. Pokusy o jeho realizáciu však doposiaľ vždy znemožnilo regionálne politické napätie alebo nedostatok investícii či dlhodobého záujmu.
Severokórejský ekonóm v tejto súvislosti vyjadril optimizmus ohľadne súčasného politického odmäku na Kórejskom polostrove i vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Washingtonom. "V atmosfére, ktorá obklopuje našu krajinu, vidíme množstvo zmien," podčiarkol.
Ak by došlo k zrušeniu súčasných medzinárodných sankcií voči Pchjongjangu a dostatočnému zlepšeniu politickej klímy, Severná Kórea by podľa neho mohla napodobniť príklad ekonomického rozvoja v štýle Švajčiarska alebo Singapuru, domnieva sa Ri Ki-song. Pripomenul, že ani jedna z týchto krajín nie je veľká a nemá veľa prírodných zdrojov, ale napriek tomu dokážu maximálne ťažiť zo svojej geografickej polohy.
Ekonóm v tejto spojitosti vyjadril ochotu svojej krajiny vstúpiť do svetových finančných inštitúcií, napríklad do Medzinárodného menového fondu. To by sa však podľa neho mohlo stať len v prípade, ak by jeho členské krajiny - predovšetkým USA a Japonsko - ukončili svoju "nepriateľskú" politiku Pchjongjangu.
Vstup do medzinárodných finančných inštitúcií by poskytol Severnej Kórei chýbajúce zdroje na rozvoj a ekonomický know-how. Podľa agentúry AP by si však takýto krok vyžadovať transparentnosť a štrukturálne reformy, ktoré by možno Pchjongjang nebol ochotný realizovať.