Rozpočtový deficit Francúzska sa bude budúci rok pohybovať okolo 3,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Uviedol to francúzsky premiér Édouard Philippe v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil denník Les Echos.
Krajina by tak opäť prekročila požadovanú trojpercentnú hranicu stanovenú pravidlami Európskej únie, ktorá má zabezpečiť, aby sa členské štáty prehnane nezadlžovali.
Paríž toto pravidlo porušoval desať rokov, dodržať sa mu ho podarilo až vlani. Kvôli ústupku vlády na týždne trvajúce protesty takzvaných žltých viest bude však táto disciplína porušená, podotýka na svojom webe nemecký týždenník Der Spiegel.
Macronove sociálne opatrenia
Aby protesty upokojil, prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron s radou sociálnych opatrení, ktoré budú stáť asi desať miliárd eur.
Hlava štátu v televíznom prejave národu sľúbila, že sa prestanú zdaniť nadčasy, že zamestnanci získajú nezdanenú ročnú prémiu, že časť ľudí, ktorí poberajú minimálnu mzdu, dostane mesačne navyše až sto eur a že vyššie sociálne odvody sa dotknú len dôchodkov nad 2000 eur (predtým to bolo od 1200 eur).
Verejný dlh ostáva značný
Macron pritom chcel v prezidentskej funkcii v tomto smere opäť dodržiavať rozpočtové pravidlá únie. Francúzsky verejný dlh napriek tomu zostáva aj naďalej značný.
V roku 2017 sa zvýšil na 97 percent z 96,6 percenta HDP. Pravidlá EÚ pritom povoľujú celkové zadlženie členského štátu do 60 percent HDP. Pred začiatkom protestov proti zvýšeniu cien pohonných hmôt a vysokým životným nákladom vláda plánovala na rok 2019 zvýšenie deficitu na 2,8 percenta z tohtoročných 2,6 percenta.