Generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a prezident Čínskej ľudovej republiky.Reuters
StoryEditor

Peking sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu, vyhlásil čínsky prezident

18.12.2018, 11:41
Autor:
TASRTASR
Snaha Pekingu o dosiahnutie dominantného postavenia v sfére špičkových moderných technológií prispela výraznou mierou k nárastu napätia vo vzťahoch s USA.

Peking sa nebude napriek svojej ekonomickej sile snažiť dosiahnuť postavenie svetového hegemóna.

Vyhlásil to v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching v príhovore pri príležitosti 40. výročia začatia trhových reforiem čínskej ekonomiky. Informovala o tom agentúra AP.

Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave uviedol, že hoci sa Čína neustále približuje "k centru medzinárodného diania", krajina sa nebude usilovať o "hegemóniu" a jej bezpečnostná stratégia má aj naďalej výhradne obranný charakter.

Snaha Pekingu o dosiahnutie dominantného postavenia v sfére špičkových moderných technológií do roku 2025 prispela výraznou mierou k nárastu napätia vo vzťahoch s USA a k vypuknutiu obchodnej vojny dvoch najväčších svetových ekonomík.

Na začiatku decembra sa americký prezident Donald Trump v snahe vytvoriť priestor pre rokovania týkajúce sa amerických výhrad voči technologickej politike Pekingu rozhodol na 90 dní pozastaviť ďalšie zvyšovanie ciel na import z Číny.

01 - Modified: 2026-01-12 20:12:00 - Feat.: - Title: Čínske tankery zvyčajne prevážajúce venezuelskú ropu podľa Reuters zmenili kurz 02 - Modified: 2026-01-12 12:27:14 - Feat.: - Title: Predaj čínskych áut v Európe rastie napriek clám. Peking sa teraz dohodol s Bruselom na cenách 03 - Modified: 2026-01-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Donroeova doktrína: NATO práve umiera medzi Islandom a Grónskom. Dôsledky budú dramatické 04 - Modified: 2026-01-08 22:05:51 - Feat.: - Title: Africká únia potvrdila, že rešpektuje princíp jednej Číny. Taiwan označila za neoddeliteľnú súčasť jej územia 05 - Modified: 2026-01-08 13:01:31 - Feat.: - Title: Čína kritizuje USA za zadržanie tankera plaviaceho sa pod ruskou vlajkou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. január 2026 04:40