Reuters
StoryEditor

Prvé dni shutdownu Američania zvládli. Riešenie je však v nedohľadne

23.12.2018, 15:39
Autor:
ČTKČTK
Vyše 800-tisíc ľudí však naďalej zostáva bez výplaty.

Prvé dva dni fungovania americkej vlády bez prísunu peňazí boli podľa amerických médií bez väčších problémov, zrejme aj vďaka víkendu. Socha Slobody v New Yorku je pre turistov ďalej otvorená, aj keď len vďaka peniazom štátu New York, pošta riadne doručuje zásielky.

Do 800-tisíc štátnych zamestnancov však za vianočné obdobie prinajmenšom dočasne nedostane výplatu, pretože dohoda o financovaní kabinetu nie je na obzore.

Krízový stav spôsobil spor medzi americkým Kongresom a Bielym domom o peniaze na stavbu múru na hraniciach s Mexikom. Prezident Donald Trump na stene trvá a žiada po Kongrese päť miliárd dolárov.

Poslanci mu však financie nedali a prezident na oplátku odmieta poskytnúť prostriedky na krytie chodu vlády. Od noci z piatka na sobotu je kabinet bez peňazí.

So žiadnými rokovaniami o kompromise sa do štvrtka nepočíta, pretože poslanci a senátori sa už rozišli a vrátia sa na pojednávanie najskôr po Vianociach.

Viceprezident Mike Pence sa stretol s vodcom demokratickej menšiny v Senáte Chuckom Schumerom, rokovania však k ničomu neviedlo. Podľa úradujúceho personálneho šéfa Bieleho domu Micka Mulvaneyho sa zrejme do konca roka problém nevyrieši.

Štátni zamestnanci však pravdepodobne o svoje peniaze neprídu. Rovnako ako v minulých podobných situáciách, ktoré sa tento rok opakovali už dvakrát, dostanú výplatu spätne ako ľudia pracujúci teraz "bezplatne", tak aj tí, ktorí boli poslaní na nútenú dovolenku.

Trump kvôli sporu s Kongresom zrušil plán odletieť do svojho floridského letoviska Mar-a-Lago, kde chcel tráviť vianočné sviatky. Prvá dáma, ktorá už so synom Baronom na Floridu odcestovala, sa má počas dneška vrátiť späť.

O svojej nezlomnej vôli postaviť múr dnes Trump Američanmi znovu informoval na twitteri. "Jediná cesta, ako zastaviť drogy, gangy, pašerákov ľudí, zločincov a mnoho iných, ktorí smerujú do našej krajiny je múr alebo zábrana. Drony a všetko ostatné je skvelé a zábavné, ale jedine starý dobrý múr funguje," napísal prezident.

01 - Modified: 2023-03-21 20:24:10 - Feat.: - Title: USA sú znepokojené hlasovaním izraelského parlamentu i výrokom ministra 02 - Modified: 2023-03-21 18:21:31 - Feat.: - Title: Yellenová sľúbila ochranu vkladov v menších bankách, nevylučuje intervenciu 03 - Modified: 2023-03-21 17:52:24 - Feat.: - Title: Eritrea odmietla tvrdenia USA o vojnových zločinoch v konflikte v Etiópii 04 - Modified: 2023-03-21 17:05:50 - Feat.: - Title: USA uvalili ďalšie sankcie na iránsky zbrojársky priemysel, týkajú sa dronov 05 - Modified: 2023-03-21 16:10:51 - Feat.: - Title: USA urýchlia dodávku tankov Abrams na Ukrajinu, dodajú však starší model
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. marec 2023 22:47