Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny začiatkom februára pokračovala v poklese a je na najnižšej úrovni za viac ako štyri roky.
Dôvodom sú najmä obavy spojené s odchodom Británie z Európskej únie. Uviedla to dnes výskumná spoločnosť Sentix. Jej index dôvery klesá už šiestym mesiacom v rade, vo februári na -3,7 bodu z januárových -1,5 bodu. V Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, je situácia najhoršia od augusta 2012.
Index pre eurozónu je teraz na najnižšej úrovni od novembra 2014. Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali, že sa situácia zlepší a že index vystúpi na -0,6 bodu.
Čiastkový index súčasných podmienok takisto klesá šesť mesiacov v rade, vo februári na 10,8 z januárových 18 bodov. Je tak najslabší od decembra 2016. Čiastkový index očakávaní sa ale zlepšil, vystúpil na 17,3 bodu z -19,3 bodu.
Blížiaci sa brexit
"Hlavným dôvodom tohto vývoja je pravdepodobne blížiaci sa brexit," uviedol výkonný riaditeľ organizácie Sentix Manfred Hübner.
"Vzhľadom k nejasnej politickej situácii však musia podniky riešiť pohotovostné plány," dodal. Spomenul tiež ale tendenciu centrálnych bánk, najmä amerického Fedu, k zmierňovaniu menovej politiky.
Minulý týždeň Fed naznačil, že tento rok bude trpezlivý pri rozhodovaní o ďalšom zvyšovaní nákladov na úvery. Tým síce potešil finančné trhy, niektorí analytici si to ale vysvetľujú ako varovanie pred oslabením ekonomiky.
Nemeckej ekonomike dochádza para
V Nemecku index dôvery za február klesol na 3,1 bodu zo 6,1 bodu v januári, čo znamená najnižšiu úroveň od augusta 2012.
"Nemecká ekonomika, ktorá bola v posledných rokoch hospodárskou lokomotívou eurozóny, stráca viac pary," povedal Hübner. Vývozný model nemeckého hospodárstva sa podľa neho dostal pod tlak brexitu aj problémov automobilového sektora v Číne, kde predaj áut klesá už šesť mesiacov.