Mzdy britských zamestnancov sa za tri mesiace do konca decembra zvyšovali najrýchlejšie za posledných desať rokov a na vysokej úrovni zostala tiež tvorba nových pracovných miest.
Celkové príjmy vrátane odmien medziročne stúpli o 3,4 percenta, čo bol najvyšší rast od polovice roka 2008, uviedol štatistický úrad ONS. Situácia na trhu práce je tak pred odchodom Británie z Európskej únie priaznivá.
Nárast miezd však mierne zaostal za očakávaním analytikov. Tí v prieskume agentúry Reuters predpovedali zvýšenie o 3,5 percenta. Priemerná týždenná mzda bez odmien medziročne stúpla o 3,4 percenta, v súlade s predpoveďou analytikov.
Počet zamestnaných osôb v uvedenom období stúpol o 167 tisíc, čo je najviac od prvého štvrťroka 2018. Analytici očakávali zvýšenie o 140 tisíc.
Zvyšovanie platov
Vzhľadom k tomu, že miera nezamestnanosti bola za tri mesiace do konca decembra na úrovni štyroch percent najnižšia od roku 1975, zamestnávatelia začali rýchlejšie zvyšovať platy.
Prieskum organizácie Chartered Institute of Personnel and Development ukázal, že zamestnávatelia súkromného sektora plánujú v tomto roku zvýšiť základné mzdy najviac od začatia štatistík v roku 2012.
Zvyšovanie úrokových sadzieb
Britská centrálna banka uviedla, že bude musieť postupne zvyšovať úrokové sadzby, aby vyrovnala inflačné tlaky vyplývajúce z rastúcich miezd.
Začiatkom februára predpovedala, že do konca roka 2019 rast miezd spomalí na tri percentá, pretože britská ekonomika pocíti dopady brexitu, tak spomalenie globálneho rastu. Neskôr sa ale má vzostupný trend miezd opäť zrýchliť.
Tempo rastu miezd však zostáva pomalšie než štvorpercentné zvýšenie zaznamenané pred finančnou krízou. Po očistení od vplyvu inflácie celkové príjmy stúpli o 1,3 percenta, čo je najrýchlejší nárast od konca roka 2016, uviedol ONS.