Britské továrne vo februári rušili pracovné miesta a na odchod krajiny z Európskej únie sa pripravovali rekordnou tvorbou zásob. Ukázali to výsledky prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnila spoločnosť IHS Markit.
Index aktivity britského spracovateľského priemyslu vo februári podľa prieskumu klesol na 52,0 bodu z januárových 52,6 bodu.
Pozrite si archívny rozhovor s odborníkom o brexite
Továrne sa zásobujú
Zostal však nad kľúčovou päťdesiat bodovou hranicou, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity. Podľa IHS Markit však aktivitu podporila najmä tvorba zásob a snaha znížiť objem nevybavených zákaziek pre prípad brexitu bez dohody.
Čiastkový index tvorby zásob sa vo februári vyšplhal na 59,1 bodu. To predstavuje najvyššiu úroveň, akú doteraz IHS Markit v rámci skupiny popredných vyspelých krajín G7 zaznamenala. Zhruba 70 percent britských tovární zdôvodňovalo mimoriadnu tvorbu zásob brexitom.
Počet miest klesal
Prieskum tiež ukázal, že továrňam vo februári klesal počet pracovných miest najprudším tempom za šesť rokov a že vzrástli ich obavy ohľadom budúcnosti. Príliv zákaziek zo zahraničia podľa neho klesol už piatykrát za posledných sedem mesiacov.
"Oficiálne údaje potvrdzujú, že spracovateľský sektor sa už nachádza v recesii, a februárový index nákupných manažérov nesignalizuje, že by krátkodobé oživenie produkcie v dôsledku tvorby zásob stačilo k obnoveniu rastu v odvetví," uviedol riaditeľ IHS Markit Rob Dobson.
Tvorba zásob navyše podľa agentúry Reuters zníži prevádzkový zisk výrobcov, takže im zostane menej peňazí na investície.
Británia má Úniu opustiť 29. marca, teda za 28 dní. Britský parlament však zatiaľ neschválil dohodu, ktorú prerokovala vláda Theresy Mayovej s vyjednávačmi Únie. Brexit bez dohody by mohol ťažko zasiahnuť britskú ekonomiku a narušiť obchodnú výmenu so zostávajúcimi členskými štátmi EÚ.