Miera nezamestnanosti v Európskej únii v januári klesla na 6,5 percenta a je najnižšia od začiatku sledovania mesačných štatistík v roku 2000.
Vyplýva to zo sezónne upravených údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad Eurostat. Najnižšia nezamestnanosť je naďalej v Českej republike. Miera nezamestnanosti v krajinách eurozóny potom zostala na 7,8 percenta, najnižšie od finančnej krízy pred desiatimi rokmi.
Vlani v januári bola miera nezamestnanosti v eurozóne na 8,6 percenta, v celej EÚ predstavovala 7,2 percenta.
Údaj o nezamestnanosti v eurozóne za december Eurostat spresnil na 7,8 z pôvodne uvádzaných 7,9 percenta. V dvadsaťosmičke bola decembrová nezamestnanosť 6,6 percenta.
Problémom sú mladí ľudia
Klesol aj počet nezamestnaných do 25 rokov. V dvadsaťosmičke ich bolo približne 3,4 milióna, čo je o 184 tisíc menej než pred rokom.
Miera nezamestnanosti mladých ale s 14,9 percentami v EÚ a s 16,5 percentami v eurozóne zostáva vysoká. Najvyššia je v Španielsku (32,6 percenta), najnižšia v Nemecku (šesť percent) a na Slovensku (14 percent).
Najnižšiu nezamestnanosť majú v Česku
Z krajín EÚ vykazuje aj naďalej najnižšiu celkovú mieru nezamestnanosti Česká republika. Podľa údajov Eurostatu predstavovala v januári 2,1 percenta. Za ňou nasledujú Nemecko (3,2 percenta), Maďarsko a Holandsko (zhodne 3,6 percenta - maďarský údaj je za december).
Najvyššiu mieru nezamestnanosti má naďalej Grécko (18,5 percenta - údaj z novembra) Španielsko (14,1 percenta) a Taliansko (10,5 percenta). Slovensku Eurostat nameral mieru nezamestnanosti na úrovni 6,2 percenta.
Eurostat pri výpočte nezamestnanosti na Slovensku používa údaje Štatistického úradu, ktoré sa líšia od údajov Úradu práce SR. Podľa nich miera nezamestnanosti na Slovensku v januári stúpla na 5,26 percenta.