Podľa výpočtov Medzinárodného menového fondu dosiahne tento rok inflácia vo Venezuele 10 miliónov percent.
Parlament, ktorý je kontrolovaný opozíciou, tvrdí, že v decembri dosiahla inflácia 1,6 milióna percent. Ako ale upozorňuje FTAlphaville, Steve Hanke z Johns Hopkins University sa domnieva, že inflácia vo Venezuele sa pohybuje "len" okolo 132 tisíc percent.
"Tak veľký rozdiel v číslach ale nie je prekvapivý, ak vezmeme do úvahy nedostatok dát z venezuelskej ekonomiky. Nicolás Maduro sa dostal k moci v roku 2013 a od tej doby centrálna banka pomaly prestala zverejňovať údaje týkajúce sa rastu cien. A uprostred dnešného ekonomického kolapsu je ťažké robiť akékoľvek odhady," dodáva FTAlphaville.
Ekonómovia, ktorí situáciu vo Venezuele sledujú, sa ale snažia nejaké odhady urobiť a na posledný pokus ich predstaviť Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF). Ten okrem iného porovnáva výkon ekonomík bývalého Sovietskeho zväzu po jeho rozpade s vývojom hrubého domáceho produktu Venezuely od roku 2013.
Pred sebou má ťažkú cestu
Ak by teda osud spomínaných ekonomík bol nejakým vodítkom, má pred sebou Venezuela ešte ťažkú cestu.
Jej nádejou môže byť ropa, ktorá predstavuje 95 percent príjmov z exportov a jej ťažba tvorí významnú časť ekonomickej aktivity krajiny. Jej rezervy sú pritom najväčšie na svete a prevyšujú aj rezervy krajín ako Saudská Arábia a Irán. Doteraz však Venezuela veľkú časť tohto obrovského bohatstva efektívne nevyužila a súčasné americké sankcie škody ešte zvyšujú.
Americké sankcie
FTAlphaville dodáva, že sankcie nebudú pravdepodobne zrušené skôr, ako bude naplnený ich účel. Teda odchod prezidenta Madura. Opozičné vodca "už pripravuje krajinu na možné oživenie" a hovorí o záchrane energetického sektora. Teraz sa ale krajina nachádza v stave, kedy rabovanie a zlý manažment viedli k uzavretiu väčšiny rafinérií a ťažba ropy klesla zhruba na polovicu.
Nasledujúci graf od IIF porovnáva výšku preukázaných rezerv u významných exportérov ropy (Saudská Arábia SAR, Irán, Irak, Kuvajt a Rusko).
Podľa obrázku by trvalo zhruba 600 rokov, než by došlo k vyťažení preukázaných rezerv Venezuely, na druhom mieste v tomto porovnaní figuruje Irán, ktorého rezervy by boli vyťažené za viac ako 100 rokov.
Tento článok bol uverejnený na stránke Patria