Spojené kráľovstvo stratilo 6,6 miliardy libier (7,73 miliardy eur) z hospodárskej činnosti každý štvrťrok od hlasovania o odchode z Európskej únie (EÚ) v júni 2016. To je spolu viac ako 85 miliárd eur. Uviedla to vo štvrtok vo svojej správe ratingová agentúra S&P Global Ratings. Je to najnovší odhad škôd spôsobených chaotickým procesom brexitu.
Hlavný ekonóm agentúry Boris Glass v správe konštatuje, že piata najväčšia ekonomika na svete by bola do konca roku 2018 o tri percentá väčšia, ak by krajina nehlasovala v referende o odchode z bloku.
Pozrite si rozhovor s odborníkom o brexite
Kvartálne tempo rastu ostrovnej ekonomiky by sa pohybovalo zhruba na úrovni 0,7 percenta, a nie 0,43 percenta.
Pripomenul, že hneď po referende sa kurz libry znížil o približne 18 percent. To bol podľa neho jeden z "najjasnejších" ukazovateľov vplyvu hlasovania na ekonomiku.
Oslabenie libry totiž naštartovalo rast inflácie a spotrebiteľské výdavky začali klesať, keďže dovoz sa stal drahším. Utlmené výdavky domácností sa potom premietli do spomalenia ekonomiky. S&P odhadla, že inflácia bola od 3. kvartálu 2017 o 1,8 percent vyššia, ako by bola, ak by voliči nehlasovali za brexit.
Správa S&P ukazuje o niečo menšie dôsledky ako analýza Goldman Sachs začiatkom tohto týždňa, podľa ktorej brexit od referenda stojí Britániu okolo 600 miliónov libier týždenne, čo predstavuje 7,8 miliardy libier za štvrťrok.