Americké banky v otázke ziskov stále ďaleko prevyšujú európsku konkurenciu. Desať najväčších európskych finančných domov vlani zvýšilo zisk o 35 percent na 52 miliárd eur.
Desiatka tých amerických však zarobila medziročne o 88 percent viac - v prepočte 138 miliárd eur. Vyplýva to zo štúdie poradenskej a audítorskej firmy EY (predtým Ernst & Young), z ktorej cituje agentúra DPA.
Dvaapolkrát nižšie výnosy európskych peňažných ústavov a predovšetkým tých v eurozóne spôsobujú vonkajšie tlaky, ale aj záťaž z minulosti. "Doplácajú na nízke úrokové sadzby presadzované Európskou centrálnou bankou (ECB) a musia dokonca platiť vysoké úroky za vklady," vysvetlil agentúre DPA analytik EY Claus-Peter Wagner. K tomu na európske banky dolieha slabnúci ekonomický rast a nevyriešené problémy z minulosti.
Vláda Spojených štátov banky po finančnej kríze 2007/2008 nútene zachraňovala a podľa mienky mnohých expertov sa tak postarala o to, že sa tamojší finančný sektor rýchlo zotavil. Minulý rok americké banky podľa Wagnera navyše ešte profitovali z dopadov daňovej reformy v USA. O vyššie príjmy sa zároveň postarali aj rastúce úroky.
Americké banky hrajú inú ligu
Najziskovejšia bola podľa štúdie obria americká banka JPMorgan Chase, ktorá po zdanení zarobila v prepočte 28 miliárd eur. V Európe zarobila najviac - 12 miliárd eur - britská HSBC.
"Americké inštitúcie stále hrajú, pokiaľ ide o zisk, inú ligu," konštatoval Wagner. "V priemere majú oveľa lepšiu ziskovosť a sú výrazne lepšie vybavené vlastným kapitálom," dodal.
Doplácajú na nízke sadzby
Analytik EY nepredpokladá, že sa pozícia európskych bánk v tomto roku zásadným spôsobom zlepší. "Koniec fázy nízkych úrokov stále ešte nie je v dohľade, úroky mnohým bankám vytvárajú buď malé alebo vôbec žiadne zisky."
Európskemu hospodárstvu navyše hrozia škody spôsobené nejasnosťami okolo brexitu. Dôsledkom potom budú snahy ušetriť. "Budeme svedkami ďalšieho rušenia pracovných miest a zatvárania pobočiek," predpovedá expert EY Wagner.