TASR/AP/Daniel Karmann
StoryEditor

Japonský startup plánuje do roku 2040 sprevádzkovať prvú mesačnú kolóniu

27.04.2019, 00:00
Autor:
emoemo
Jednou z najväčších výziev vývoja dopravného prostriedku na Mesiaci je, že sa nedá s rozumnými nákladmi testovať v reálnom prostredí.

Japonská firma Ispace chce svoj biznis postaviť na objavovaní Mesiaca. Vyvíja stroj, ktorý by mal na Mesiaci nájsť vodu a pripraviť tu podmienky pre život.

V roku 2040 by tam mohla začať fungovať prvá obývateľná lunárna kolónia, dlhodobým cieľom tímu je poháňať ju energiou.

Keď Japonka Akane Imamura narazila na pracovný inzerát firmy Ispace, najskôr ho považovala za vtip. Tokijský startup hľadal konštruktéra pre vývoj miniatúrneho mesačného stroja. Imamura sa však na pozíciu prihlásila a v roku 2017 v nej začala pracovať ako technička konštrukcie kozmických lodí.

Ispace bol v tej dobe vo finálových kolách súťaže Google Lunar X Prize, ktorá sľubovala 30 miliónov dolárov na výpravy na mesiac. Nikto síce nevyhral, ​​ale vďaka viac ako 90 miliónom dolárov získaných z vládou financovaných fondov firma mieri vysoko.

Kolóna na Mesiaci

Teraz chce svoj biznis postaviť na objavovaní Mesiaca - najprv klientom prepravovať náklad na lunárnych strojoch a nakoniec nájsť na Mesiaci vodu a vedieť z nej urobiť palivo. Dlhodobým cieľom tímu je v roku 2040 poháňať obývateľnú mesačnú kolóniu, píše agentúra Bloomberg.

Prvú úlohu má na starosti z veľkej časti práve Imamura - zostrojiť vozidlo, ktoré sa bude vedieť spoľahlivo pohybovať po unikátnom mesačnom povrchu.

Tridsaťšesťročná žena vymýšľa konštrukčnú stránku stroja. Teda od návrhu tvaru kolies, ktoré si poradia s lunárnym reliéfom, až po výber materiálov, vďaka ktorým bude zariadenie odolné a nie ťažšie ako 10 kilogramov. Pomáha tiež s konštrukciou pristávacieho zariadenia. To má v roku 2021 dva stroje dopraviť na miesto určenia.

Výnimočný projekt

Jednou z najväčších výziev vývoja dopravného prostriedku na Mesiaci je, že sa nedá s rozumnými nákladmi testovať v reálnom prostredí. Imamura a jej tím si však stroj vyskúšali v priestoroch japonskej agentúry pre výskum vesmíru, ktorá lunárne prostredie simuluje. Vrátane svetelných kontrastov a klzkého piesku.

Imamura je nádejou pre ostatné ženy stojace pred rozhodnutím buď mať dieťa, alebo kariéru. Žije v krajine, kde sa vlani v indexe Svetového ekonomického fóra meracím nerovnosť medzi pohlavím umiestnila na 110. mieste zo 149 krajín.

Konštruktérka bojovala, aby zvládla starostlivosť o dcéru i náročnú prácu. Chvíľu dokonca zvažovala, že sa kariéry vzdá. Nakoniec to ale ustala a dnes pracuje na výnimočnom projekte.

01 - Modified: 2024-11-20 16:54:15 - Feat.: - Title: Peniaze nie sú zárukou, že zinovujete svet… 02 - Modified: 2024-11-18 23:00:00 - Feat.: - Title: Záhrada bez starostí? GARDENFA má riešenie 03 - Modified: 2024-08-02 11:39:03 - Feat.: - Title: Korona posilnila boom digitalizácie. Všetci zrazu museli robiť rozhodnutia a transakcie digitálne (ROZHOVOR) 04 - Modified: 2024-03-07 13:26:17 - Feat.: - Title: V strednej a východnej Európe dostávajú ženské start-upy len percento investícií, drvivá väčšina ide mužom 05 - Modified: 2024-02-26 14:44:36 - Feat.: - Title: Bývala hviezda z Disney Chanel sa dala na vedeckú dráhu. Jej nový startup sa zaoberá presunom dát do vesmíru
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 08:03