Nemecká automobilka Daimler, ktorá vyrába vozidlá značky Mercedes, nevie, ako sa jej obrnené limuzíny dostali do rúk severokórejského diktátora Kim Čong-una, ktorý ich využil napríklad počas svojej nedávnej schôdzky s Vladimirom Putinom.
Predstavitelia Daimleru tvrdia, že so Severnou Kóreou nemajú žiadne obchodné vzťahy, informovala agentúra AP.
Severokórejský diktátor využil obrnené limuzíny od Daimleru pri viacerých dôležitých summitoch, vrátane jeho stretnutia s ruským prezidentom Putinom minulý týždeň a dvoch predchádzajúcich schôdzok s Donaldom Trumpom.
Predaj luxusného tovaru do Severnej Kórey, vrátane limuzín, však zakazujú sankcie, ktoré na tamojší režim uvalila OSN. Ich cieľom je donútiť krajinu vzdať sa svojho jadrového arzenálu.
Napriek tomu boli minulý týždeň vo Vladivostoku pre Kim Čong-una pripravené obrnené limuzíny Mercedes Maybach S600 Pullman Guard a Mercedes Maybach S62.
Rovnaké autá zrejme k svojej preprave využil aj počas februárového summitu s americkým prezidentom Trumpom v Hanoji a podobného stretnutia vlani v Singapure. "Nemáme absolútne žiadnu predstavu, ako boli tieto vozidlá dodaná do Severnej Kórey," povedala hovorkyňa koncernu Daimler agentúre AP.
"Naša spoločnosť nemá so Severnou Kóreou nič spoločné už viac ako 15 rokov a striktne dodržiava európske a americké embargá. Aby sme zabránili dodávkam do krajiny alebo niektorého z veľvyslanectiev, Daimler zaviedol komplexný proces kontroly vývozu," dodala hovorkyňa. Predaje áut tretími stranami, najmä pri ojazdených autách, však podľa nej spoločnosť neovplyvní.
Luxusné limuzíny od Mercedesu v rukách severokórejského diktátora ukazujú, ako môžu byť medzinárodné sankcie deravé, uviedla agentúra AP.
Spoločnosť Daimler so sídlom v nemeckom Stuttgarte je jedným z najväčších výrobcov áut na svete. Na svojich webových stránkach sa nadnárodný gigant chváli, že predáva vozidlá a služby v takmer všetkých krajinách sveta.