Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič bol prvým cudzím štátnym príslušníkom, ktorý bol pozvaný na palubu amerického prezidentského špeciálu Air Force One počas úradovania prezidenta Donalda Trumpa.
Šefčovič spolu s prezidentom USA absolvoval v utorok cestu z Washingtonu do mesta Hackberry v štáte Louisiana, kde sa nachádza terminál na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy.
"Európska únia a USA sú partnermi a spojencami, pričom otvorením LNG terminálu v Louisiane štartujeme novú etapu v našej strategickej spolupráci," vysvetlil Šefčovič v správe pre médiá. A spresnil, že terminál Cameron LNG má prispieť k vyššej energetickej bezpečnosti EÚ vrátane Slovenska, pretože sa touto cestou obohatí ponuka dovozu plynu.
Slovenský eurokomisár zdôraznil, že energetická bezpečnosť vrátane diverzifikácie dodávok v oblasti zemného plynu je jeden z kľúčových cieľov energetickej únie, za ktorú zodpovedá v exekutíve EÚ.
Na Air Force One strávil šesť hodín
Cieľom eurokomisie je, aby každý členský štát EÚ mohol nakupovať plyn priamo alebo nepriamo z niektorého LNG terminálu na území Únie. Komisia potrebnú infraštruktúru doteraz podporila sumou okolo 656 miliónov eur.
"Cez novú infraštruktúru, či už ide o plynovody alebo o LNG terminály na skvapalnený plyn, zvyšujeme konkurenciu na trhu, od čoho si sľubujeme aj nižšie ceny plynu. Toto bolo osobitne dôležité pre strednú a juhovýchodnú Európu, kde sme podporili aj projekty ako plynové prepojenie medzi Poľskom a Slovenskom alebo LNG terminál na severe Poľska. Takže aj Slovensko by vďaka tomu malo mať tri rôzne zdroje plynu: ruský plyn prúdiaci cez Ukrajinu, nórsky plyn prúdiaci cez baltický plynovod a skvapalnený plyn prichádzajúci cez Poľsko," zhodnotil situáciu Šefčovič, podľa ktorého si nikto v EÚ neželá zopakovanie energetickej krízy z roku 2009, keď došlo k prerušeniu dodávok ruského plynu do Európy.
Šefčovič tvrdí, že strávil na palube Air Force One približne šesť hodín, čo mu umožnilo otvorene sa pozhovárať o viacerých dôležitých témach priamo s prezidentom Trumpom a aj s členmi jeho tímu.
Diskutovali o aktuálnych otázkach
"Vážim si veľkorysé privítanie prezidentom Trumpom na palube Air Force One. Jeho prístup bol veľmi bezprostredný a otvorený, rád diskutuje, zaujíma sa o názory okolia. Vďaka tejto atmosfére sme mohli prediskutovať celý rad aktuálnych otázok," uviedol.
Podľa jeho slov sa počas rozhovorov dotkli aj témy intenzívnejších vzťahov americkej administratívy so strednou a východnou Európou, a to aj v kontexte nedávnej úspešnej návštevy predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Bielom dome.
Pracovný program podpredsedu EK v stredu pokračoval sériou stretnutí vo Washingtone. Šefčovič mal najskôr na programe prejav na pôde Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá (CSIS) na tému geopolitickej dimenzie energetiky.
Následne bolo naplánované stretnutie so zástupcami obchodnej komory a v priestoroch Bieleho domu bolo dohodnuté prijatie u Trumpovho hlavného ekonomického poradcu Larryho Kudlowa.