HuaweiTASR/AP
StoryEditor

USA by mohli dočasne uvoľniť reštrikcie uvalené na Huawei

18.05.2019, 19:05
Autor:
ČTKČTK
Ministerstvo obchodu USA by Huawei mohlo dočasne umožniť nakupovať americké súčiastky, aby zostala zachovaná spoľahlivosť sietí a existujúceho sieťového vybavenia.

Americké ministerstvo obchodu by čoskoro mohlo dočasne uvoľniť reštrikcie uvalené na čínsku spoločnosť Huawei. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorca rezortu. Takýto krok by mal obmedziť škody, ktoré môžu vzniknúť existujúcim americkým zákazníkom firmy.

Americké ministerstvo obchodu spoločnosť Huawei vo štvrtok s okamžitou platnosťou zaradilo na čiernu listinu, čo jej znemožnilo kupovať americké súčiastky bez súhlasu vlády USA.

Čínsky minister zahraničia medzitým dnes v rozhovore so svojím americkým náprotivkom obvinil Washington z poškodzovania záujmov Číny a čínskych podnikov, píše agentúra Reuters.

Ministerstvo obchodu USA by Huawei mohlo dočasne umožniť nakupovať americké súčiastky, aby zostala zachovaná spoľahlivosť sietí a existujúceho sieťového vybavenia, uviedla hovorkyňa rezortu. Výnimka by trvala 90 dní, ani v tomto období by však čínska firma nesmela nakupovať americké súčiastky za účelom výroby nového tovaru, dodala hovorkyňa.

Americké tajné služby podozrievajú Huawei zo spolupráce s čínskou rozviedkou, firma to ale popiera. Štvrtkové rozhodnutie amerického ministerstva obchodu by podľa analytikov mohlo ohroziť aktivity čínskeho podniku i jeho dodávateľov a spomaliť výstavbu mobilných sietí piatej generácie (5G).

Americké nariadenie o reštrikciách, ktoré už nadobudlo účinnosť, postihlo Huawei a 68 pobočiek spoločnosti v 26 krajinách. Huawei považuje rozhodnutie amerického ministerstva obchodu za bezdôvodné a za porušenie práv firmy.

Z dočasnej licencie by mohli mať prínos napríklad poskytovatelia prístupu k internetu a mobilných telefónnych služieb v riedko obývaných miestach, ako je Wyoming a východný Oregon, ktorí v posledných rokoch nakupovali od spoločnosti Huawei sieťové vybavenie, napísala agentúra Reuters.

Z celkovo 70 miliárd dolárov, ktoré Huawei v roku 2018 vynaložila na nákup komponentov, inkasovali 11 miliárd dolárov americké firmy ako sú Qualcomm, Intel a Micron Technology.

01 - Modified: 2022-10-03 12:46:29 - Feat.: - Title: Pevninská Čína prišla o prístup ku Google Translate. Išlo o jednu z posledných služieb Googlu v krajine 02 - Modified: 2022-10-03 09:22:17 - Feat.: - Title: Pomôžeme Taiwanu získať schopnosti, aby sa vedel brániť čínskemu útoku, znie z Washingtonu 03 - Modified: 2022-10-02 07:21:05 - Feat.: - Title: Drony v poľnohospodárstve, 5G pri zisťovaní lesných požiarov. To všetko tu už je a čaká na plné prejavenie svojho potenciálu 04 - Modified: 2022-09-29 12:08:54 - Feat.: - Title: V Číne sa mal narodiť prvý naklonovaný vlk. Je rozkošný a môže navždy zmeniť svet 05 - Modified: 2022-09-29 14:44:12 - Feat.: - Title: Dopyt po iPhonoch slabne
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2022 23:32