BitcoinReuters
StoryEditor

Dilema bitcoinu. Nárast ceny zastiera fakt, že ho nikto nepoužíva

03.06.2019, 08:01
Autor:
ČTKČTK
Tvorca bitcoinu mal predstavu využitia kryptomeny v každodenných transakciách, od nákupu kávy až po platenie za prenájom auta.

Súčasný rýchly vzostup ceny kybernetickej meny bitcoin zastiera jedna nepríjemná skutočnosť - prakticky nikto ju nepoužíva na nič iné ako na špekulácie.

Za prvé štyri mesiace sa v tejto najväčšej a najznámejšej digitálnej mene sveta totiž u obchodníkov uskutočnilo iba 1,3 percenta transakcií, čo nie je žiadna veľká zmena oproti predchádzajúcim dvom rokom, kedy bitcoin prechádzal vlnami vzostupov a pádov. Ukazujú to dáta americkej výskumnej spoločnosti Chainalysis.

Akokoľvek obchodné spoločnosti ako AT&T nechávajú zákazníkov kryptomenami platiť, problém je v tom, že len málo špekulantov má záujem na ich používanie, keď cena kryptomien môže počas pár týždňov stúpnuť o ďalších 50 percent.

To je teraz hlavná dilema bitcoinu, upozorňuje agentúra Bloomberg. Bitcoin potrebuje medializáciu, aby pritiahol davy a stal sa životaschopnou elektronickou alternatívou k peniazom. Spolu s ním sa však vyvinula kultúra "škrečkov", ktorí preferujú hromadenie pred míňaním.

"Ekonomickej aktivite bitcoinu aj naďalej dominujú burzové obchody," uviedol ekonóm Kim Grauer zo spoločnosti Chainalysis. "To znamená, že bitcoin sa ďalej používa hlavne na špekulácii a široké uplatnenie stále nie je realitou," dodal Grauer.

Cena bitcoinu, ktorý vznikol v roku 2009, sa tento rok výrazne zvyšuje. Od januára sa viac ako zdvojnásobila na takmer 9-tisíc dolárov. V roku 2017 bitcoin spevnil zhruba o 1400 percent na takmer 20-tisíc dolárov, ale už v nasledujúcom roku prišiel pád o viac ako 70 percent.

Používanie digitálnej meny v obchodoch v spomínaných 1,3 percenta transakcií je stále pod vrcholom roku 2017, kedy na platby v obchodoch pripadlo 1,5 percenta všetkých transakcií.

Vlani, kedy Bitcoin prudko oslabil, to bolo 0,9 percenta. Rýchlejšie sa šíria platby v bitcoinoch v takzvaných P2P transakciách alebo v ilegálnych aktivitách na takzvanom darknete, čo je ťažko prístupná, anonymná časť internetu.

Prevažná väčšina transakcií v bitcoinoch však stále pripadá na burzové aktivity. Tento rok od januára do apríla to bolo 89,7 percenta, za celý minulý rok potom 91,9 percenta, uvádza spoločnosť Chainalysis.

Tvorca bitcoinu, vývojár chrániaci sa pseudonymom Satoši Nakamoto, mal predstavu využitia kryptomeny v každodenných transakciách, od nákupu kávy až po platenie za prenájom auta.

V poslednom čase investori zdôrazňujú, že bitcoin sa namiesto toho premenil na digitálnu verziu zlata - aktíva, ktoré si držia hodnotu v čase ekonomickej neistoty, pretože bitcoin nemá väzby na akcie ani dlhopisy. To však môže byť len zbožné želanie, píše Bloomberg.

01 - Modified: 2023-06-06 11:09:19 - Feat.: - Title: Investori vyberajú kryptomeny z burzy Binance, vyhodnocujú vplyv žaloby v USA 02 - Modified: 2023-06-05 17:25:27 - Feat.: - Title: Bitcoin sa prepadol najviac od škandálu s krachom burzy. Čo čaká virtuálny svet? 03 - Modified: 2023-05-25 07:30:57 - Feat.: - Title: Trpká oslava bitcoinu. Majiteľ meny spustil ošiaľ, no pizza ho pripravila o rozprávkové bohatstvo 04 - Modified: 2023-04-26 15:15:15 - Feat.: - Title: Banky v problémoch a krypto na vrchole 05 - Modified: 2023-04-23 14:19:26 - Feat.: - Title: Neisté vyhliadky bitcoinu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. jún 2023 12:33