Rozhodnutie Chorvátska zapojiť sa do mechanizmu výmenných kurzov ERM-2 je dokladom toho, že eurozóna je vnímaná ako vhodné ukotvenie stability a rastu európskych krajín a že ďalej priťahuje nových členov.
Po dnešnom rokovaní ministrov financií krajín, ktoré používajú euro, to novinárom povedal šéf euroskupiny Mario Centeno.
Krajiny Európskej únie, kam Chorvátsko vstúpilo v roku 2013, musia byť súčasťou mechanizmu ERM-2 najmenej dva roky, než príjmu euro za svoju menu.
Vláda v Chorvátsku dúfa, že do ERM-2 vstúpi niekedy v budúcom roku. Podľa tohtoročného prieskumu chorvátskej centrálnej banky podporuje prijatie eura 52 percent Chorvátov, zatiaľ čo 40 percent je proti.
Ministri krajín eurozóny dnes podľa Centena uvítali záväzky Záhrebu týkajúce sa chystaných zmien v bankovom dohľade a užšej spolupráci s Európskou centrálnou bankou (ECB) v tomto smere, zlepšenie kvality práce príslušných úradov a prostredia pre podnikateľov.
"To všetko je zásadné pre hladký vstup a účasť v mechanizme ERM-2. A ukazuje to na odhodlanie Chorvátska stať sa súčasťou rodiny štátov s eurom," upozornil šéf rokovania ministrov financií krajín eurozóny.
Očakávaním euroskupiny je, že Chorvátsko sa stane členom ERM-2 v rovnakú chvíľu, ako vstúpi do bankovej únie. "Som si istý, že (po Chorvátsku) budú nasledovať ďalší. Som presvedčený, že eurozóna sa v ďalších rokoch rozrastie," dodal Centeno.
Záujem o vstup do eurozóny deklarovalo tiež Bulharsko. "Stále verím, že budúcnosť všetkých krajín EÚ je v rámci eurozóny. Euro je menou všetkých štátov, okrem jedného, ktorý má výnimku," pripomenul komisár pre hospodárske a menové otázky, dane a clá Pierre Moscovici.
Výnimku si vyjednalo Dánsko a takisto Veľká Británia, ktorá je však na odchode z EÚ.