Kým Čína a Rusko sústavne upevňujú svoju pozíciu na africkom kontinente a uzatvárajú jednu obchodnú aj vojenskú dohodu za druhou, americký vývoz do Afriky klesol za posledných päť rokov takmer o tretinu.
Hoci USA obviňujú oboch rivalov, že používajú nepriehľadné obchodné praktiky, faktom zostáva, že Spojené štáty zostávajú pozadu.
Dobré vzťahy s africkým kontinentom sú pre Peking jednou zo súčasných priorít. V rámci posilnenia vzájomných vzťahov sa minulý týždeň odohralo historicky prvé čínsko-africké bezpečnostné fórum, ktorého sa zúčastnila takmer stovka predstaviteľov rezortu obrany z päťdesiatich afrických krajinách.
Podľa Pekingu účastníci konferencie diskutovali o nových prístupoch k čínsko-africkej bezpečnostnej spolupráci v novej ére, v ktorej čaká Afriku v najbližších rokoch rad projektov v hodnote miliárd dolárov, ktoré sú spojené s budovaním novej Hodvábnej cesty propagovanej čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Čierny kontinent je navyše domovom jedinej čínskej vojenskej základne v zámorí, ktorá sa nachádza v Džibutsku. Spojené štáty nedávno obvinili čínsku armádu z nezodpovedných činov v oblasti, kde má svoju základňu tiež Pentagon.
Hoci sa Washington snaží africké krajiny čoraz častejšie varovať pred prijatím čínskeho vplyvu, nedeľné fórum vzájomné vzťahy naopak upevnilo.
"Spoločný záujem Číny a Afriky v oblasti mieru a bezpečnosti rastie. Užšia spolupráca medzi oboma stranami znamená nové a drahocenné historické príležitosti," pochválil výsledky rokovaní čínsky generálmajor Sung Jen-Cchao, ktorý pôsobí na Úrade pre medzinárodnú vojenskú spoluprácu čínskej armády.
Podľa denníka Newsweek podpísalo približne 39 z 54 afrických krajín s Čínou dokumenty, v ktorých sa zaväzujú k spolupráci na projekte novej Hodvábnej cesty, v rámci ktorého chce Si Ťin-pching rozšíriť ekonomickú stopu svojej krajiny tým, že vybuduje v Ázii, Afrike, Európe a Latinskej Amerike nové koridory.
Spojené štáty varujú Afriku
Tento plán vyvolal za hranicami Afriky obavy, že by Peking mohol svojím správaním rozvojové krajiny zadĺžiť a neskôr to využiť ako páku pri vyjednávaní o ich vnútorných záležitostiach. Čína to však vehementne popiera.
Podporu čínskym zámerom naopak vyjadrilo Rusko, ktoré chce v regióne tiež upevniť a rozšíriť svoj vplyv. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok na schôdzke ohľadom ruských investícií v Afrike vyhlásil, že by bolo dobré vziať si z Číny príklad.
"Chceme vzťahy s Afrikou povzniesť na oveľa kvalitnejšiu úroveň," dodal Lavrov po stredajšej schôdzke so zástupcami Pobrežia Slonoviny.
FM Sergey #Lavrov:
— MFA Russia ?? (@mfa_russia) 17. júla 2019
?????relations are friendly & are developing on the principles of equality, mutual respect & consideration for each other’s interests. We reaffirmed our common interest in further increasing & promoting bilateral tie #RussiaAfrica
?https://t.co/JDSPQVEux1 pic.twitter.com/QWJHqHjG9t
Podľa Lavrova to bude zahŕňať nielen posilnenie investícií, ale aj príspevok k posilneniu bezpečnosti. Konkrétne chce Rusko bojovať proti hrozbe džihádistických organizácií, ako je Islamský štát, al-Kájda, Boko Haram alebo Al-Shabab. Zapojiť by sa chcel aj do boja proti pirátom pri pobreží Afriky.
Rusko a Čína sú sofistikovanejšie, priznávajú USA
A pretože Rusko nechce zostať za Čínou pozadu, usporiada v októbri v Soči rusko-africký summit. Podľa Rusov už potvrdilo účasť 35 afrických lídrov.
Kým sa Čína aj Rusko môžu pochváliť rekordnými číslami v rámci obchodu s Afrikou, americký vývoz na čierny kontinent od roku 2014 podľa námestníčky ministra obchodu Karen Dunn Kelleyovej klesol o 32 percent.
"Vieme, že americké spoločnosti ponúkajú bezkonkurenčnú cenovú ponuku. Napriek tomu sme stratili pôdu pod nohami kvôli sofistikovanejším, ale často nepriehľadným, obchodným praktikám zahraničných konkurentov," uviedla Kelleyová po júnovom americko-africkom summite v Mozambiku.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa však podľa Newsweeku zatiaľ zmohla len na opakovanú kritiku Pekingu a Moskvy. Kým ruský líder Vladimir Putin aj čínsky prezident Si Ťin-pching už Afriku navštívili, Trump na kontinent ešte nikdy nevstúpil.