StoryEditor

Svetový odborník na energetiku pre HN: Západ sa pri jadre dopustil chyby

06.09.2019, 00:00
Odchod firiem z krajiny pre drahé emisie sú len vyhrážky, tvrdí pre HN Tim Yeo, riaditeľ londýnskeho inštitútu New Nuclear Watch.

Ľudia a firmy v súčasnosti často používajú argument, že podporujú zelenú energiu, ale nemôžu si ju dovoliť. Ako na to reagujete?
To je pochopiteľné. Každá zelená energia je z krátkodobého hľadiska o niečo drahšia ako energia z fosílnych palív. Preto sa musíme snažiť nájsť spôsoby, ako pomôcť priamo podnikom aj ľuďom, ktorí trpia energetickou chudobou.

Môžete uviesť príklad? Existuje v Spojenom kráľovstve nejaký stimul v oblasti energetiky?
Máme spôsob, ako pomáhať priamo chudobným. Napríklad seniorom. Ľudia starší ako 65 rokov dostanú na Vianoce malý „energetický bonus“, okolo sto libier, čo nie je veľa, no je to gesto, že štát chce ľuďom pomôcť s účtami za energie. A existujú aj iné spôsoby, ako to urobiť. Štát môže poskytnúť dotácie pre niektoré udržateľné technológie, solárne panely, veterné farmy. A to môže urýchliť ich začlenenie do energetického mixu. Myslím si, že sa to týka aj Slovenska, že riešením je systém obchodovania s emisiami Európskej únie. Ak sa na energiu z fosílnych palív vzťahujú emisné povolenky, automaticky je drahšia a ostatné lacnejšie. Najmä v posledných dvoch rokoch sa ceny emisií zvýšili štvornásobne, na úroveň, ktorá začína mať zmysel. A bude rásť aj naďalej. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa veľakrát vyjadril, že Francúzsko chce, aby sa ceny emisií zvýšili, a Nemecko by to určite potešilo tiež. To všetko má vplyv na rozhodnutia ľudí o voľbe svojich zdrojov energie. Nie sme ďaleko od momentu, aspoň v európskych krajinách, kde tento cenový mechanizmus vyrieši problém – jednoducho, používanie fosílnych palív bude drahšie ako čistá energia.


Tieto druhy opatrení však narážajú na nesúhlas veľkých priemyselných podnikov v našom regióne, ktoré tvrdia, že ako...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-06-27 15:30:29 - Feat.: - Title: Odkaz firmám: sústreďte sa na zníženie spotreby energií 02 - Modified: 2022-06-27 12:19:21 - Feat.: - Title: Agroexpert pre HN: Pšenica sa pre sever Afriky stáva nedostupnou 03 - Modified: 2022-06-23 16:42:23 - Feat.: - Title: Juraj Krúpa: Nie je asi nič transparentnejšie ako my. V kuloároch neudržíme nič, každú hádku máte live 04 - Modified: 2022-06-22 13:36:58 - Feat.: - Title: Kominár Andrej: Raz som v komíne našiel peniaze nebohej pani, ročne spravíme aj 600 komínov 05 - Modified: 2022-06-22 12:02:08 - Feat.: - Title: Náš syn chce byť vojakom, muž sa mi najprv nepáčil. Zelenská prehovorila o súkromí a rodine
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. jún 2022 14:22