Súdny dvor Európskej únie dnes vyhovel sťažnosti Poľska na Európsku komisiu kvôli tomu, že v roku 2016 Rusku umožnila rozšírenie kapacity plynovodu OPAL, ktorý cez Nemecko prepravuje ruský plyn aj do Česka.
Súd rozhodnutie komisie zrušil a konštatoval, že rozhodnutie bolo prijaté v rozpore so zásadami energetickej solidarity.
Poľsko rozhodnutie Európskej komisie z roku 2016 napadlo s odkazom na svoju energetickú bezpečnosť a energetickú solidaritu.
Plynovod OPAL nadväzuje na baltský podmorský plynovod Nord Stream. OPAL je pozemná časťou plynovodu Nord Stream 1 a jeho vstupný bod sa nachádza v Nemecku a výstupný bod v Českej republike. Do prevádzky bol uvedený v roku 2011.
Európska komisia v októbri 2016 na základe žiadosti nemeckého energetického regulačného orgánu (Bundesnetzagentur) zrušila limit, ktorý Gazpromu z protimonopolných dôvodov povoľoval využívať len polovicu kapacity plynovodu OPAL (Ostseepipeline-Anbindungsleitung).
Ten nadväzuje na plynovod Nord Stream, ktorý je položený na dne Baltského mora a privádza zemný plyn z Ruska priamo do západnej Európy. Obchádza teda Poľsko, pobaltské štáty a tiež Ukrajinu, ktoré plynovod kritizujú.
Súd rozhodnutie EK na základe poľskej žaloby v decembri 2016 zablokoval a dnes vo veci vyniesol verdikt.
Česká republika dováža väčšinu plynu z Ruska. Ruský plyn prúdi v posledných rokoch do Česka hlavne plynovodom Gazela, ktorý nadväzuje práve na plynovod OPAL, ktorý prepravuje surovinu z plynovodu Nord Stream zákazníkom v Nemecku a Českej republike.
Vedľa tejto trasy sú pre dodávky ruského zemného plynu do ČR v súčasnosti využívané ďalšie dve trasy - prvá vedie cez Bielorusko, Poľsko a Nemecko a druhá - predtým hlavný trasa - vedie cez Ukrajinu a Slovensko.