Americký odborový zväz United Auto Workers (UAW) ukončil štrajk v najväčšej americkej automobilke General Motors (GM) po tom, čo väčšina jeho členov schválila novú kolektívnu zmluvu.
Protestná akcia zhruba 48-tisíc zamestnancov GM v Spojených štátoch začala 16. septembra a stala sa najdlhším štrajkom v americkom automobilovom priemysle od roku 1970, napísala agentúra Reuters.
Novú štvorročnú zmluvu zahŕňajúcu zvýšenie miezd a ďalšie benefity ratifikovalo približne 57 percent členov UAW.
Zmluva okrem iného predpokladá, že automobilka v USA investuje deväť miliárd dolárov. Zároveň však umožňuje uzatvorenie troch amerických tovární GM. Práve kvôli tomu mnohí členovia UAW hlasovali proti nej, upozorňuje agentúra AP.
Štrajk, kvôli ktorému sa zastavila prevádzka vo viac ako troch desiatkach tovární GM v Spojených štátoch, podľa analytikov stál automobilku minimálne dve miliardy dolárov. GM sa bude v nasledujúcich mesiacoch snažiť nahradiť výpadok vo výrobe spôsobený štrajkom, ktorý dosiahol okolo 300-tisíc vozidiel.
"Boli to pekné prázdniny, ale hádam, že musím späť (do práce)," uviedol jeden zo zamestnancov továrne GM na výrobu motorov a prevodoviek neďaleko Detroitu. Podľa ďalšej zamestnankyne závodu sa štrajk vďaka dosiahnutému zvýšeniu miezd vyplatil.
Predstavitelia UAW a štrajkujúci zamestnanci uviedli, že jadrom sporu s GM boli pracovné miesta, férové finančné ohodnotenie a spravodlivý prístup k zamestnancom, ktorí v roku 2009 urobili ústupky, keď firma prešla bankrotovým režimom.
"Dosiahli sme zmluvu, ktorá oceňuje našich zamestnancov za ich významný príspevok k celkovému úspechu podniku," vyhlásila šéfka GM Mary Barraová.
UAW uviedol, že teraz chce vyjednávať aj so spoločnosťou Ford Motor, ktorá je druhou najväčšou americkou automobilkou. Rozhovory podľa zväzu začnú v pondelok.