Globálny dlh v najbližších mesiacoch vystúpi na viac ako 257 biliónov amerických dolárov (231,36 bilióna eur), čo bude jeho nové historické maximum. Upozornil na to tento týždeň Inštitút medzinárodných financií (Institute of International Finance, IIF).
To znamená, že na každého zo zhruba 7,7 miliardy ľudí na našej planéte pripadne dlh vo výške približne 32 500 dolárov, čo je viac ako 3,2-násobok ročného výkonu svetovej ekonomiky. Ale ohromujúce čísla sa tu nekončia, upozorňuje IIF.
Celkový dlh všetkých domácností, vlád, finančných a nefinančných podnikových sektorov sa za prvých deväť mesiacoch 2019 prudko zvýšil o približne deväť biliónov dolárov.
Na vyspelých trhoch už celkový dlh presahuje 180 biliónov dolárov alebo 383 percent spoločného hrubého domáceho produktu (HDP) týchto krajín. A na rozvíjajúcich sa trhoch sa vyšplhal na 72 biliónov dolárov, čo je dvojnásobok ich dlhu v roku 2010, a to najmä v dôsledku zvýšenia dlhov podnikov o 20 biliónov dolárov.
"Odhadujeme, že celkový globálny dlh povzbudzovaný nízkymi úrokovými mierami a voľnými finančnými podmienkami, v prvom kvartáli 2020 prekročí 257 biliónov dolárov," uviedol IIF. Samotný globálny štátny dlh by mal prekročiť 70 biliónov dolárov.
Čínsky dlh sa rýchlo blíži k úrovni 310 percent HDP krajiny a je jedným z najvyšších na rozvíjajúcich sa trhoch. Po výraznom spomalení jeho rastu v rokoch 2017/18, keď Peking vyvinul veľký tlak na zníženie pákového efektu, došlo k opätovnému zvýšeniu podnikového dlhu v Číne.
Čínsky vládny dlh tiež vlani rástol najrýchlejšie od roku 2009, uviedol IIF. Dlh tamojších domácností a dlh verejnej správy sú v súčasnosti na historicky najvyššej úrovni 55 percent HDP.
Všetky časti sveta sa však viac zadlžujú. Dlh domácností v pomere k HDP dosiahol rekordnú úroveň v Belgicku, Fínsku, Francúzsku, Libanone, na Novom Zélande, Nigérii, Nórsku, Švédsku a Švajčiarsku.
Dlh nefinančných spoločností voči HDP dosiahol vrchol v Kanade, Francúzsku, Singapure, Švédsku, Švajčiarsku a v Spojených štátoch. Vládny dlh v pomere k HDP tiež dosiahol rekordné maximum v Austrálii a Spojených štátoch. Údaje IIF sú založené na údajoch Banky pre medzinárodné zúčtovanie a Medzinárodného menového fondu.