Doktori v Zimbabwe sa po viac ako štyroch mesiacoch rozhodli ukončiť štrajk za vyššie platy. Stalo sa tak po tom, čo im telekomunikačný magnát a miliardár Strive Masiyiwa ponúkol vyplatenie trojnásobku mesačnej mzdy a dopravu do práce, píše spravodajský server BBC.
Kvôli vysokej inflácii a zlej hospodárskej situácii v Zimbabwe klesajú mzdy. Väčšina zo štrajkujúcich doktorov mesačne dostala ekvivalent sto amerických dolárov (90 eur). Nemali teda dostatok peňazí ani na to, aby sa dostali do práce - plná nádrž benzínu stojí v Zimbabwe okolo 80 dolárov (72 eur).
Masiyiwa, ktorý žije v Londýne, lekárom sľúbil vyplatiť 300 dolárov (270 eur) cez fond, z ktorého tiež zaistí výdavky na dopravu. Fond má fungovať šesť mesiacov - nie je teda jasné, čo bude po uplynutí tejto doby nasledovať, poznamenáva BBC.
Štrajk zásadne destabilizoval zdravotný systém tejto juhoafrickej krajiny, uvádza združenie lekárov, ktorí vďaka lepším platovým podmienkam do štrajku nešli a naopak protest nazvali "tichou genocídou". Koľko ľudí kvôli nedostatku zdravotníckeho personálu prišlo o život, však nie je jasné.
Miera inflácie je teraz v Zimbabwe najvyššia od roku 2009, kedy kvôli hyperinflácii, ktorá dosiahla 500 miliárd percent, krajina opustila vlastnú menu a prijala ako oficiálne platidlo americký dolár a ďalšie zahraničné meny.
Vláda ale na konci mája 2019 náhle zakázala platby v zahraničných menách a jediným oficiálnym platidlom sa stal nový zimbabwiansky dolár. Jeho hodnota však odvtedy opäť rýchlo klesá, prudko naopak rastú ceny základných potravín, je nedostatok chleba, pohonných hmôt a liekov.