Akcie antivírusovej spoločnosti Avast dnes začali rásť. Dopoludnia pridali päť percent a okolo 12:00 sa predávali za 127 českých korún. Vyplýva to z údajov BCPP. Od začiatku týždňa po informácii o predaji dát užívateľov ale cenný papier stále stráca 23 percent. Podľa odborníkov sa však bude postupne zotavovať.
Avast čelil kritike, že svojej dcérskej firme Jumpshot odovzdáva údaje o aktivitách konkrétnych užívateľov na internete a že táto divízia ich potom predáva svojim klientom. Firma sa potom vo štvrtok rozhodla činnosť Jumpshotu ukončiť.
Uzatvorenie Jumpshotu podľa analytikov pomohlo akciám firmy k opätovnému rastu. "Ak všetko rýchlo utíchne, akcie by sa mali začať vracať k svojim pôvodným hodnotám," povedal Martin Cakl z Patria Finance. Na druhú stranu firma prišla o svoju najrýchlejšie rastúcu časť, čo bude znamenať horšie tohtoročné výsledky.
Jumphost Avastu pomáhal rásť
Investorov podľa analytika J&T Banky Pavla Rysku trápi skutočnosť, že Jumpshot sa rýchlo zväčšoval a pomáhal Avastu rásť. Vlani rástli upravené tržby firmy o zhruba deväť percent, dvoma percentuálnymi bodmi prispel Jumpshot. O tento príspevok teraz spoločnosť príde.
"Hospodárenie Avastu by malo naďalej rásť, hoci pomalším tempom ako vlani. Dôležité je, aby manažment dokázal presvedčiť investorov, že firma dokáže dosahovať slušný rast aj bez Jumpshotu a že ďalšie podobné udalosti nehrozia. Management by mal dať detailnejší komentár 26. februára, kedy bude prezentovať svoje výsledky za minulý rok," dodal Ryska.
Do fiškálneho roku 2019 sa už Jumpshot nepremietne, avšak tento rok Avast podľa Cakla príde minimálne o 50 až 60 miliónov dolárov, čo predstavuje približne desatinu očakávaných tržieb z roku 2019 alebo sedem percent z projektovaných tržieb na rok 2020.
Strelil sa sám do nohy
Podľa analytika firmy Stareepo Dušana Jilčíka sa môže Avast aj naďalej chváliť výbornými hospodárskymi výsledkami a nebude meniť dividendovú politiku. Avšak škandál s predanými dátami je pre firmu veľmi nepríjemnou záležitosťou.
"Avast sa ale sám strelil do nohy. Namiesto ochrany dát užívateľov si prilepšoval ich predajom. Pošramotenú povesť si bude naprávať minimálne mesiace. Samotní užívatelia zrejme nebudú panicky odinštalovať ich softvér, ale investičné fondy budú teraz dvakrát zvažovať, či akcie na súčasných cenách mať vo svojich portfóliách pri hrozbe sankcií, ako to bolo pri Facebooku pred rokom," podotkol Jilčík.
Ešte v pondelok sa akcie Avastu na pražskej burze obchodovali za 161 českých korún. Od utorka začali pri výrazných objemoch obchodov strácať na cene. Denné obchody s cenným papierom počítačovej firmy, ktoré sa bežne počítajú v jednotkách či desiatkach miliónov korún, od utorka prekračovali 100 miliónov korún.
Vo štvrtok obchody s akciami Avastu dosiahli 186 miliónov korún a cena akcie klesla na 121 korún. Pokles ťahal dole celú pražskú burzu, ktorá každý deň oslabovala. Vo štvrtok index PX klesol o 2,11 percenta na 1074,39 bodu. Dnes pražská burza rastie o dve desatiny percenta na 1076,49 bodu.