Japonská ekonomika sa prepadá najrýchlejším tempom za posledných šesť rokov. Vyplýva to z údajov za štvrtý štvrťrok minulého roka, ktoré v pondelok zverejnila tamojšia vláda.
Tie boli oveľa horšie, než očakávali analytici. Pokiaľ by výkon tretej najväčšej svetovej ekonomiky zostal rovnaký celý rok, znamenalo by to prepad HDP o 6,3 percenta.
V celoročnom prepočte totiž japonská ekonomika v období október až december klesla o 6,3 percenta, čo bol najvyšší prepad od obdobia apríl-jún 2014. Dôvodom bol devastujúci tajfún a zvýšenie dane z obratu.
Tá vzrástla vlani v októbri z ôsmich na desať percent. Vplyv zvýšenia bol podobný, ako keď sa táto sadzba zdvíhala v roku 2014 z piatich na osem percent. Japonská ekonomika vtedy tiež reagovala poklesom.
Japonský premiér Šinzó Abe sa pritom zaviazal, že k tomuto scenáru nedôjde. Abe prišiel s komplikovaným súborom kompenzačných stimulačných opatrení, napriek tomu však zvýšenie dane výrazne zasiahlo obyvateľov s nízkymi príjmami, píše denník Financial Times.
Predbežný údaj za štvrtý minuloročný kvartál je oveľa horší, než čakali analytici oslovení agentúrou Kjódó, podľa ktorých sa mal hrubý domáci produkt znížiť v priemere len o 3,7 percenta po raste o 1,8 percenta v treťom štvrťroku. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom HDP kleslo o 1,6 percenta.
Strašiak recesia
Dá sa predpokladať, že tento rok sa na výkone japonskej ekonomiky podpíše epidémia koronavírusu. Minister pre hospodárstvo a fiškálnu politiku Jasutoši Nišimura vo vyhlásení varoval, že vývoj choroby je potrebné starostlivo sledovať.
Koronavírus negatívne ohrozuje dodávateľské reťazce a turistiku a mohol by vyvolať prudké spomalenie čínskej ekonomiky a fluktuáciu na finančnom trhu.
Významným rizikom je aj šírenie koronavírusu v samotnom Japonsku. Krajina má teraz po Číne najviac potvrdených nakazených, píše denník The New York Times. Chorých je už viac ako 400 a minulý týždeň jeden z pacientov v Japonsku zomrel.
Hlavný ekonóm Norinchukin Research Institute Takeši Minami sa domnieva, že v prvom tohtoročnom kvartáli bude japonské HDP kvôli epidémii pokračovať v poklese. Ak by to tak bolo, tretia najväčšia ekonomika sveta by sa technicky prepadla do recesie, ktorú definuje pokles HDP v dvoch štvrťrokoch za sebou.
Za celý minulý rok japonská ekonomika v reálnom vyjadrení expandovala o 0,7 percenta. Tempo rastu tak zrýchlilo z 0,3 percenta v roku 2018. Nominálne HDP činilo rekordných 554 biliónov jenov. Oproti predchádzajúcemu roku sa tak zvýšilo o 1,3 percenta.