Čína nebude uplatňovať odvetné clá na ďalších takmer 700 amerických produktov. Najnovšie oznámenie o oslobodení od cla je zatiaľ najústretovejším krokom Pekingu v rámci americko-čínskej colnej vojny, ktorým chce Čína splniť sľub daný USA pri podpise predbežnej obchodnej dohody.
Takzvaná prvá fáza obchodnej dohody medzi Čínou a USA, ktorú podpísali v polovici januára vo Washingtone, vstúpila do platnosti 14. februára. Čína medzitým poskytla výnimku z odvetných ciel na americké produkty už tretí raz.
Peking sa v rámci predbežnej dohody zaviazal, že hodnotu dovážaných tovarov a služieb z USA zvýši v najbližších dvoch rokoch o 200 miliárd amerických dolárov (184,59 miliardy eur). Ihneď po podpise dohody v januári Čína pristúpila k oslobodeniu prvých produktov od ciel.
Ako uviedla agentúra Reuters, k ďalším americkým výrobkom, na ktoré sa nebudú odvetné clá uplatňovať, patria kľúčové poľnohospodárske a energetické produkty ako bravčové a hovädzie mäso, sójové bôby či ropa a skvapalnený zemný plyn. Na tie Peking predtým uvalil dodatočné clá, keď konflikt medzi krajinami eskaloval.
Nástup koronavírusu v Číne na prelome rokov však zvýšil obavy, či Peking bude schopný svoje záväzky v oblasti nákupu amerických výrobkov splniť. S cieľom zastaviť rýchle šírenie vírusu čínske úrady zaviedli viacero opatrení, ktoré obmedzili výrobu, dopravu a cestovanie.
Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow však začiatkom februára uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching amerického prezidenta Donalda Trumpa ubezpečil, že Čína si svoje záväzky splní.
K ďalším produktom, ktoré spadajú pod výnimku na dodatočné clá uvalené počas obchodného konfliktu, patrí denaturovaný lieh, pšenica, kukurica a cirok.
Ďalej sú to niektoré zdravotnícke zariadenia, lieky a kovy vrátane medenej rudy, medeného a hliníkového šrotu. Podľa Pekingu budú môcť firmy začať podávať žiadosti od druhého marca. Výnimky budú platiť počas jedného roka.