AP/TASR
StoryEditor

Únia a USA sľubujú dostatok dodávok plynu pre Európu a aj pre jej susedov

08.02.2022, 06:21
Autor:
TASRTASR
Strany rokovali o naliehavej potrebe prijať opatrenia na riešenie situácie v dodávkach plynu v Európe a na Ukrajinu. V hre je aj uhlíková neutralita či dekarbonizácia.

EÚ a Spojené štáty spoločne pracujú na zaistení dostatočných dodávok plynu v Európe, aj na zabezpečení dodávok plynu pre Ukrajinu. Vyplýva to z deviateho zasadnutia Rady EÚ - USA pre energetiku, ktoré sa v pondelok konalo vo Washingtone.

Dokument zo zasadnutia uvádza, že obe strany sú si vedomé rýchlo sa meniaceho energetického prostredia a rizík pre energetickú bezpečnosť, vrátane kybernetickej bezpečnosti energetickej infraštruktúry, a preto pracujú na zvýšení energetickej bezpečnosti a podpore energetickej diverzifikácie.

Plyn pre Európu 

Zasadnutiu predsedal minister zahraničných vecí USA Antony Blinken, ministerka energetiky USA Jennifer Granholmová, šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Radu EÚ zastupoval veľvyslanec Francúzska v USA Philippe Étienne.

Rada pre energetiku USA a EÚ je hlavným transatlantickým koordinačným fórom pre strategické energetické otázky.

​Účastníci tohto stretnutia rokovali hlavne o naliehavej potrebe prijať opatrenia na riešenie situácie v dodávkach plynu v Európe a na zabezpečenie dodávok plynu na Ukrajinu. USA a EÚ zdôraznili svoj záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu, spolupracovať na zabezpečení rýchlej dekarbonizácie a podporovať investície do súvisiacich technológií.

Rada EÚ - USA pre energetiku sa zároveň zaviazala aj k posilneniu energetickej bezpečnosti v susedstve Únie, vrátane Ukrajiny, Moldavska a západného Balkánu, ale aj k podpore rýchleho a spravodlivého energetického prechodu v Afrike aj s dôrazom na potreby riešiť energetickú chudobu.

Naznačená spolupráca v tejto oblasti sa zameria na predchádzanie prerušení dodávok energie a na zlepšenie diverzifikácie dodávateľov energie a druhov palív v súlade s vytýčenými cieľmi nulových emisií.

Hrozby 

Keďže geopolitické a klimatické vplyvy ovplyvňujú trhy s energiou, EÚ a USA chcú spoločne zaistiť, aby globálne trhy so skvapalneným zemným plynom mali kapacitu poskytovať dodatočné a diverzifikované dodávky v prípade prerušenia plynovodov.

Obe strany upozornili aj na rastúce kybernetické hrozby pre energetickú infraštruktúru, a preto chcú spolupracovať aj v tejto oblasti.

Washington a Brusel zopakovali, že je neprijateľné využívať dodávky energie ako zbraň alebo geopolitickú páku. Aj preto sú obe strany ochotné zvýšiť odolnosť a energetickú bezpečnosť východných partnerov, akými sú Moldavsko a Ukrajina. A to aj prostredníctvom reverzných tokov plynu, aby uvedené krajiny mali dostatočné dodávky energie.

​V prípade Ukrajiny EÚ aj USA potvrdili, že ide o kľúčového partnera, a spresnili, že energetická bezpečnosť je životne dôležitá pre suverénnu Ukrajinu.

Smerodajné pre Ukrajinu 

Obe strany sa vyjadrili, že Ukrajina je pre EÚ strategickou tranzitnou krajinou plynu a budú podporovať integráciu Ukrajiny do energetického trhu EÚ, aj s cieľom urýchliť dekarbonizáciu a prechod na čistú energiu a zvýšiť ukrajinský potenciál na vývoz čistej energie.

Rovnako podporia aj skúmanie nových trás pre tranzit plynu z EÚ na Ukrajinu.

Európania s Američanmi chcú rovnako pomáhať pri dekarbonizácii krajín západného Balkánu, s cieľom postupne znižovať množstvo uhlia na výrobu energie a neefektívne dotovanie fosílnych palív, a aj pri integrácii ich trhov s elektrinou so susedným trhom eurobloku.

Podpora EÚ a USA v tejto oblasti zahŕňa aj západobalkánske reformy na trhu s energiou a regulačné reformy.

V neposlednom rade obe strany zdôraznili, že veterná energia vyrábaná na pevnine a na mori je "kľúčovou technológiou" na výrobu čistej energie. Tretie fórum na vysokej úrovni medzi európskymi a americkým podnikmi v rámci Rady EÚ - USA pre energetiku, ktoré sa bude konať tento rok, sa osobitne zameria na energiu vyrábanú na veterných farmách na mori.

01 - Modified: 2022-02-04 11:28:36 - Feat.: 0 - Title: V prípade ruskej agresie voči Ukrajine počíta EÚ s balíkom sankcií. Zasiahli by aj plynovod Nord Stream 02 - Modified: 2022-02-04 14:06:27 - Feat.: 0 - Title: Obmedzenie pre zemný plyn. Palivo povolia len ako náhradu za spaľovanie uhlia 03 - Modified: 2022-02-04 16:09:38 - Feat.: 0 - Title: Rusko uzavrelo s Čínou zmluvy o plyne a rope takmer za 118 miliárd dolárov 04 - Modified: 2022-02-06 11:01:18 - Feat.: 0 - Title: Rusko v prípade konfliktu zrejme zastaví transport plynu cez Ukrajinu. Európa je na jeho dodávkach závislá
01 - Modified: 2022-08-06 05:09:19 - Feat.: - Title: USA chystajú ďalší balík pomoci pre Ukrajinu. Kyjevu poskytnú výzbroj za miliardu dolárov 02 - Modified: 2022-08-05 18:26:58 - Feat.: - Title: Ukrajina vyzvala na rozšírenie dohody o vývoze obilnín aj o ďalšie produkty 03 - Modified: 2022-08-05 17:27:08 - Feat.: - Title: Štáty EÚ potvrdili nariadenie o dobrovoľnom znížení dopytu po zemnom plyne 04 - Modified: 2022-08-05 05:29:20 - Feat.: - Title: Rusko predloží falošné dôkazy o útoku na väznicu, aby vina padla na Kyjev, znie z USA 05 - Modified: 2022-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Český analytik Visingr pre HN: Ruská armáda stojí pred kolapsom, bod zlomu príde v auguste
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. august 2022 03:49