Na decembrovom zasadnutí Fedu presadí guvernér Fedu, Jerome Powell, zvýšenie úrokových sadzieb len s krehkou väčšinou. Americká ekonomika a americké akcie zažijú v reakcii na to v prvom kvartáli 2019 dramatický pád.
Počas letných mesiacov, keď sú americké akcie v hlbokom útlme a výnosová krivka USA sa dostane do úplnej inverzie, vyhodí rozhnevaný Donald Trump guvernéra Jeroma Powella a za jeho nástupcu vymenuje prezidenta pobočky Fedu v Minnesote, Neela Kashkariho. Ten totiž doteraz zastával výhradne holubičí postoj, teda v prospech znižovania sadzieb a bol tak kritikom sprísňovania menovej politiky USA.
Nový guvernér bude zároveň menej rezistentný voči pokusom manipulovať Fedom pre potešenie vládnej strany, preto ho čoskoro začnú nazývať ako „Skvelý pomocník“, čo Trump využije aj pri prezidentských voľbám v roku 2020. Kashkari sľúbi prezidentovi kúpiť dlhopisy v hodnote päť biliónov dolárov s nulovým úrokom a nekonečnou splatnosťou, čo prezidentovi umožní financovať nové a „prekrásne“ infraštruktúrne projekty, čím sa spojené štáty vrátia na cestu silného hospodárskeho rastu z obdobia pred finančnou krízou.
Inflácia dosiahne šesť percent, hoci plán bol iba tri percentá a politika Fedu ráta stále len s jedným percentom. Budeme svedkami neuveriteľného znižovania zadlženosti, no prostredníctvom finančnej represie a na úkor spotrebiteľov.Reuters
Výnosy desaťročných amerických dlhopisov v noci na pondelok padli na nové historické minimum.
Výnosy desaťročných dlhopisov americkej vlády padli na nové rekordné minimum. To znamená, že historický pád úročenia dlhu USA pokračuje.
Dôvodom sú obavy z dôsledkov epidémie koronavírusu, ktoré znížili rizikový apetít investorov a podporili dopyt po bezpečných aktívach. Wall Street očakáva od centrálnej banky (Fed) monetárne stimuly.
Výnosy desaťročných amerických dlhopisov v noci na pondelok padli na nové historické minimum 1,036 percenta, neskôr však opäť mierne vzrástli na 1,05 percenta. Výnosy dvojročných amerických dlhopisov klesli až na 0,71 percenta a približujú sa rekordnému minimu z novembra 2016.
Výnosy 30-ročných amerických dlhopisov sa znížili na 1,623 percenta, čo je ich nové historické minimum.
Investori očakávajú, že Fed agresívne zareaguje na prichádzajúce spomalenie ekonomiky, na ktorú negatívne vplýva epidémia koronavírusu. Finančné trhy aktuálne počítajú s tým, že menový výbor Fedu na svojom marcovom zasadnutí zníži kľúčovú sadzbu o 50 bázických bodov.
Experti banky Goldman Sachs predpokladajú, že Fed tento rok zníži sadzby celkovo o 100 bodov. Šéf Fed-u Jerome Powell v piatok popoludní zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že koronavírus predstavuje rastúce riziko a že Fed použije vzhľadom na situáciu všetky primerané nástroje, aby podporil ekonomiku.
Investori z obáv pred ekonomickými dôsledkami epidémie koronavírusu predávajú akcie a nakupujú bezpečné aktíva, medzi ktoré patria aj dlhopisy. Výnosy referenčných desaťročných amerických dlhopisov počas februára padli o 37 bázických bodov. Naopak, akcie majú za sebou najhorší týždeň od finančnej krízy.