Veľké centrálne banky sa snažia upokojiť nervozitu na medzinárodných finančných trhoch vyvolanú epidémiou koronavírusu. Potom, ako americký Fed v piatok signalizoval, že je pripravený na podporu ekonomiky uvoľniť menovú politiku, v pondelok sa podobne vyjadrili centrálne banky Británie (BoE) a Japonska (BoJ).
Vyjadrenia predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB) boli o niečo opatrnejšie. Guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau povedal, že ECB je ostražitá a pripravená konať. Dodal, že je potrebné zachovať pokoj.
Burzy signály ďalšieho uvoľňovania menových politík však upokojili len na krátky čas a popoludní sa všetky dôležité európske akciové indexy pohybovali v negatívnom pásme.
Kľúčový nemecký index Dax o 14.34 SEČ strácal 1,28 percenta, francúzsky CAC 40 1,12 percenta a taliansky FTSE MIB 3,22 percenta a index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 1,13 percenta.
Americká centrálna banka (Fed) zverejnila v piatok krátke vyhlásenia svojho šéfa Jeroma Powella. Podľa neho je ekonomika USA stále v dobrej kondícii.
Epidémia koronavírusu však predstavuje rastúce riziko a Fed pozorne monitoruje vývoj v ekonomike a na trhoch. "Použijeme naše nástroje a budeme primerane konať, aby sme podporili ekonomiku," uviedol Powell.
Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda v pondelok povedal, že banka zabezpečí stabilitu na finančných trhoch prostredníctvom nákupu aktív. "BoJ bude pozorne monitorovať budúce udalosti a bude sa snažiť poskytnúť dostatok likvidity a zabezpečiť stabilitu na finančných trhoch prostredníctvom primeraných trhových operácií a nákupov aktív," reagoval.
Hovorca BoE v pondelok uviedol, že banka spolupracuje s ministerstvom financií a medzinárodnými partnermi na tom, aby zabezpečila, že sa prijmú všetky opatrenia potrebné na zachovanie menovopolitickej stability.
Či a ako zareagujú centrálne banky, zostáva otvorené. Finančné trhy počítajú s tým, že minimálne Fed výraznejšie uvoľní menovú politiku. Ešte v marci sa očakáva zníženie sadzieb o 50 bázických bodov.
Fed má totiž spomedzi dôležitých centrálnych bánk najväčší priestor na znižovanie sadzieb. V eurozóne, Japonsku, ale aj v Británii sú kľúčové sadzby podstatne nižšie.