V roku 2019 môžeme byť svedkami neudržateľného nárastu verejného dlhu, populistickej revolty, rastu úrokových sadzieb, zníženia likvidity, utesňovania menovej politiky, či postupného otvorenia európskej diskusie o tom, ako postupovať v prípade novej krízy.
Nákaza plynúca z Talianska môže ochromiť európske banky, ako aj celú EÚ, ktorá sa kvôli tomu môže dostať do recesie. ECB v reakcii môže spustiť program TLTRO (cielené dlhodobé refinančné operácie) s cieľom predísť veľkým škodám, avšak ani to nemusí stačiť. Nákaza sa môže rozšíriť do Francúzska a politici si uvedomia, že EÚ stojí nad priepasťou.
Nemecko a zvyšok jadra Európy odmietajú rozdelenie EÚ a preto nebudú mať inú možnosť ako sa vrátiť späť k výkupu dlhopisov. Hospodárska a menová únia rozšíri mandát ECB na krytie dlhu nad zadlženie nad 50 percent HDP tlačou peňazí, či výkupom dlhopisov. Zvyšok bude garantovať emisiou eurodlhopisov. EÚ zároveň zruší kontroverzné ciele Paktu rastu a stability. Nové fiškálne pravidlá umožnia deficit do troch percent HDP preniesť na ostatné krajiny eurozóny. Dlh nad týmto prahom bude pod priamou kontrolou Európskej komisie.Reuters
Miliardy eur na konzervatívnych účtoch sa pre nízke úročenie a infláciu znehodnocujú.
Vklady na klasických účtoch sú ako ťažké jedlo ležiace v žalúdku. Majú síce svoj význam, no brzdia výkonnosť ekonomiky. Napriek tomu značná časť Slovákov necháva svoje peniaze znehodnocovať infláciou.
„Peniazom treba stanoviť cieľ,“ hovorí Maroš Ovčarik, analytik finančných produktov a generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments. „Keď mám úspory, tak si napríklad poviem, že 30 percent z nich bude slúžiť na školu pre deti. To bude o 10 rokov,“ uvádza. Pri investičnom horizonte 10 rokov je už pestrá ponuka investičných produktov.
Napriek tomu má len necelá pätina Slovákov skúsenosť s investovaním. Podľa prieskumu agentúry Focus pre spoločnosť Partners totiž vlani de...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov. Zostáva vám 85% na dočítanie.