Dôvera v ekonomiku eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) v marci dramaticky klesla, najstrmšie v histórii prieskumov, keďže pandémia nového koronavírusu viedla k poklesu dôvery medzi spotrebiteľmi aj podnikateľmi zo všetkých odvetví hospodárstva.
V mnohých prípadoch sa pritom tento prieskum uskutočnil ešte pred zavedením prísnych opatrení na zastavenie šírenia koronavírusu. Ukázal to v pondelok prieskum Európskej komisie.
Podľa výsledkov prieskumu sa kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja v regióne, index ekonomického sentimentu (ESI) v marci 2020 medzimesačne znížil o 8,9 na 94,5 bodu.
A v EÚ klesol o 8,2 na 94,8 bodu. To bolo najstrmšie zníženie oboch indexov od začiatku vyhodnocovania týchto údajov v roku 1985. Pád bol obzvlášť silný v službách a maloobchode.
Marcová hodnota ESI pre eurozónu je najnižšia od septembra 2013, ale mierne prekonala odhady ekonómov, ktorí očakávali, že klesne na 93 bodov.
Komisia však upozornila, že jej údaje môžu byť menej presné a porovnateľné ako obvykle, pretože jej terénna práca sa zastavila v dôsledku prísnych opatrení na zabránenie šíreniu vírusu.
Odpovede v prieskume sa zbierali medzi 26. februárom a 23. marcom, pričom prevažná väčšina pochádza z obdobia pred prijatím opatrení, ako sú zatvorenie škôl, nepotravinárskych obchodov, reštaurácií, kaviarní, športových zariadení, a odstavením výroby v niektorých podnikoch.
Prudký prepad v Taliansku
Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny sa ESI prudko prepadol v Taliansku (o 17,6 na 83,7 zo 101,3 bodu) a Nemecku (o 9,8 na 92 zo 101,8 bodu) a výrazne klesol aj vo Francúzsku (o 4,9 na 93,1 bodu), Holandsku (o 4 na 101,4 bodu) a v Španielsku (o 3,4 na 101,4 bodu).
Dôležité je, že v mnohých krajinách bola veľká väčšina odpovedí zozbieraná pred zavedením prísnych opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu.
Rekordný pokles v sektore služieb
Dôvera podnikateľov v priemysle eurozóny sa v marci znížila o 4,6 bodu na -10,8 bodu, čo odráža očakávané zhoršenie situácie vo výrobe vzhľadom na pokles objednávok.
Sektor služieb tiež vykázal rekordný pokles dôvery, o 13,3 bodu na -2,2 bodu, a zvlášť strmý bol pád dôvery v maloobchode a vo finančných službách.
Výrazne sa znížila aj dôvera spotrebiteľov, a to o 5 bodov na -11,6 z -6,6 bodu. Výnimočne silný bol pritom pokles očakávaní spotrebiteľov v prípade vývoja všeobecnej hospodárskej situácie a ich vlastných finančných podmienok.
S tým súvisí aj ich malá ochota robiť veľké nákupy. Aj ukazovateľ očakávaní v zamestnanosti (EEI) v marci strmo klesol, a to o 10,9 bodu na 94,1 v eurozóne a o 9,7 bodu na 94,8 bodu v EÚ .