Bezprecedentné. Tak označujú analytici pondelkový stav, keď cena americkej ľahkej ropy WTI klesla o 306 percent a uzavrela na mínus 37, 63 dolára za barel.
Znamená to, že predávajúci v rámci kontraktu s májovým dodaním nielenže za svoju ropu nič nedostanú, ale kupujúcemu ešte musia za každý odobratý barel zaplatiť.
Odborníci si stav vysvetľujú okrem iného tým, že na trhu je toľko ropy, že boli naplnené lokálne skladovacie zásobníky v USA. Ceny ropy by sa mohli stabilizovať v lete, odhadli.
Prvýkrát v histórii
Analytik ČSOB Dominik Rusinko povedal, že ropa WTI zakončila obchodovanie v záporných číslach prvýkrát.
"Predpokladám, že v najbližších niekoľkých týždňoch zostane ropný ďalej trh pod enormným tlakom. Ani rekordná dohoda aliancie OPEC + na produkčných škrtoch v rozsahu 9,7 milióna barelov denne totiž nevykompenzuje bezprecedentný výpadok ropného dopytu, ktorý sa odhaduje až na 30 miliónov barelov denne," uviedol Rusinko.
Ropný trh podľa neho bude naďalej ťažiť z nevídaného prebytku ropy, čo ju bude tlačiť k hranici 20 dolárov za barel a pravdepodobne aj ďalej pod ňou tiež cenu severomorskej ropy Brent.
"Severoamerická ropa WTI potom zostane ešte pod väčším tlakom ako ropa Brent, a to z dôvodu relatívne obmedzenejších skladovacích kapacít v Spojených štátoch," dodal analytik.
Technické faktory pádu
Manažér spoločnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler si myslí, že súčasné cenové pohyby ropy súvisia najmä s technickými faktormi.
"Dnes je posledný deň, kedy možno obchodovať májový kontrakt. Od stredy sa už kupujúci kontraktu zaväzujú k fyzickému vysporiadaniu, čo znamená, že musia byť napojení na ropovody v Cushing v Oklahome. Vzhľadom k rýchlemu vyčerpávaniu skladovacej kapacity je však prakticky nemožné surovinu odobrať. Očakáva sa, že sa skladovacia kapacita v Cushingu naplní prvý týždeň v máji," uviedol Pfeiler.
Upozornil, že júnový kontrakt ropy WTI sa teraz obchoduje za 21,4 dolára za barel. "Cena ropy Brent je vyššia hlavne preto, že na tomto type ropy sa teraz už obchoduje júnový kontrakt. Ten aktuálne stojí cez 25 dolárov. Rozdiel v cenách je teda cez štyri doláre, nie 24 dolárov. V prípade Brent nehrozí bezprostredné vyčerpania skladovacie kapacity, čo vyššia cena zohľadňuje," povedal Pfeiler.
Cena ropy by sa podľa neho mohla stabilizovať v lete. "Do tej doby zrejme budú niektoré firmy nútené produkciu za akúkoľvek cenu ukončiť. Zároveň dôjde k čiastočnému návratu dopytu, keďže globálne nastane uvoľnenie súčasných závažných obmedzení kvôli covid-19," dodal Pfeiler,
Niektoré správy sú nadnesené
Hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda dnes uviedol, že správy o tom, že ropa stratila všetku svoju hodnotu alebo že kupujúci ropy dostávajú ešte navyše zaplatené za to, že ju vôbec odoberie, sú trochu nadnesené.
"V súčasnosti sa s danou ropou obchoduje prostredníctvom 130 kontraktov, z ktorých najneskorší vyprcháva v januári 2031. A iba na jedinom z nich včera bola záporná cena. Bol to práve kontrakt s dodaním v máji 2020," uviedol.
Dnes ráno okolo 08:30 stredoeurópskeho času si kontrakt na WTI s dodaním v máji pripisoval zhruba 104 percent na 1,36 dolára za barel.
Júnový kontrakt na WTI, ktorý lepšie odráža realitu na trhu s ropou, si pripisuje 3,5 percenta na 21,15 dolára za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent naopak 2,7 percenta stráca a predáva sa za 24,88 dolára.