Reuters
StoryEditor

Trump pohrozil Číne prerušením obchodných vzťahov

18.06.2020, 23:34
Autor:
ČTKČTK
Tvrdé výstupy proti Číne patria k Trumpovej stratégii pre znovuzvolenie do funkcie.

Americký prezident Donald Trump dnes opäť pohrozil prerušením obchodných vzťahov s Čínou.

"Spojené štáty si za rozličných podmienok ponechávajú politickú možnosť úplného oddelenia sa od Číny," napísal Trump na twitteri v súvislosti so skorším vyjadrením amerického obchodného splnomocnenca.

Prezidentove slová dala agentúra AFP do súvislosti s "krajným napätím medzi oboma poprednými svetovými veľmocami".

Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer v stredu v Snemovni reprezentantov naznačil, že Čína až doteraz dodržiava obchodnú dohodu medzi oboma krajinami a že spáliť všetky mosty medzi Pekingom a Washingtonom nie je v súčasnosti možné.

"Bola to možnosť pred rokmi, ale nemyslím si, že je to (...) rozumná politika," povedal.

Tvrdé výstupy proti Číne a kritika rozvážnejšieho prístupu predchádzajúcej vlády prezidenta Baracka Obamu patria k Trumpovej stratégii pre znovuzvolenie do funkcie.

Trump je naštvaný na Peking kvôli koronavírusovej pandémii, novému bezpečnostnému zákonu pre Hongkong a zmenšujúcim sa nádejam, že Čína splní stanovený objem nákupu amerického tovaru pre prvú fázu obchodnej dohody.

Zrušenie obchodnej dohody by však znovu spustilo predchádzajúcu, takmer dva roky trvajúcu obchodnú vojnu medzi USA a Čínou. A to v čase, keď miera nezamestnanosti v USA je najhoršia od hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou trvali viac ako dva roky. Za toto obdobie boli uvalené clá na čínsky tovar, ktorého ročná hodnota dovozu do USA dosahuje 370 miliárd dolárov.

Spor však tiež spôsobil straty na finančných trhoch a zhoršil vyhliadky na globálny ekonomický rast ešte dlho predtým, než vypukla pandémia.

01 - Modified: 2024-04-17 13:11:05 - Feat.: - Title: Biden vyzýva na trojnásobné zvýšenie ciel na čínsku oceľ a hliník. Čína narúša hospodársku súťaž, znie z USA 02 - Modified: 2024-04-17 09:39:43 - Feat.: - Title: Rokovací stôl je jediným východiskom z ukrajinskej krízy, reaguje čínska diplomacia na Scholza 03 - Modified: 2024-04-17 08:13:38 - Feat.: - Title: Austrália má novú obrannú stratégiu, zameria sa na nátlakovú taktiku Číny. Varuje pred konfliktom v regióne 04 - Modified: 2024-04-17 05:08:20 - Feat.: - Title: Čínsky minister obrany žiadal počas rokovaní so Spojenými štátmi väčšiu dôveru 05 - Modified: 2024-04-16 21:55:15 - Feat.: - Title: Proces s Trumpom: šesť porotcov zložilo prísahu, výber ďalších pokračuje
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. apríl 2024 18:00