Britská ekonomika v prvom štvrťroku, teda v období, než sa plne prejavil vplyv pandémie choroby Covid-19, klesla najviac od roku 1979.
Hrubý domáci produkt sa od januára do marca znížil v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 2,2 percenta.
Vyplýva to z konečných údajov, ktoré dnes zverejnil britský štatistický úrad ONS. Konečné údaje sú o niečo horšie ako predbežné z konca mája, ktoré počítali s poklesom o dve percentá.
Od polovice februára sa kvôli Covidu-19 prerušil obchod a cestovný ruch. Na konci marca potom Británia v reakcii na pandémiu zaviedla prísne obmedzenia pohybu, čo takmer zastavilo ekonomickú aktivitu v krajine.
Druhý štvrťrok bude oveľa horší
Štatistický úrad tiež uviedol, že sektor služieb sa prepadol o rekordných 2,3 percenta. K ekonomickému prepadu prispel tiež spracovateľský sektor a stavebníctvo.
Údaje naznačujú, že druhý štvrťrok bude oveľa horší ako prvý. Podľa predbežných údajov sa ekonomika v samotnom apríli prepadla o 20,4 percenta.
Prieskumy však ukazujú, že v apríli sa zrejme ekonomika dostala na svoje dno. Podľa ankety medzi investičnými bankami, podnikateľskými skupinami a ekonomickými inštitútmi by sa HDP v druhom štvrťroku mohol znížiť o 17,5 percenta.
Z prepadu sa nezotaví do roku 2023
Analytici očakávajú, že Británia kvôli Covidu-19 zažije omnoho hlbší pokles, než akákoľvek iná rozvinutá ekonomika. Podľa odhadu EY Item Club sa britská ekonomika celkom nezotaví z prepadu až do roku 2023.
Britský premiér Boris Johnson dnes predstaví plán investícií do infraštruktúry. Plán má podporiť oživenie britskej ekonomiky po koronakríze.
ONS tiež uviedol, že deficit bilancie bežného účtu sa v prvom štvrťroku prehĺbil viac, než sa čakalo. Schodok sa zvýšil na 21,1 miliardy libier, zatiaľ čo analytici v ankete agentúry Reuters čakali deficit 15,4 miliardy libier.
Bilancia bežného účtu je širším meradlom obchodu. Sleduje tok tovaru a služieb a tiež investícií do krajiny aj opačným smerom.