Britskí zamestnávatelia v auguste plánovali, že prepustia zhruba 58-tisíc zamestnancov.
Za prvých päť mesiacov koronakrízy tak už bolo naplánované zrušenie celkom 498-tisíc pracovných miest.
Vyplýva to z údajov, ktoré si od úradov vyžiadala BBC. Plány na zrušenie minimálne 20 pracovných miest v auguste vláde nahlásilo 966 zamestnávateľov, zatiaľ čo pred rokom to bolo iba 214 zamestnávateľov.
Celkový objem plánovaného prepúšťania v auguste síce klesol zo zhruba 150-tisíc pracovných miest v predchádzajúcom mesiaci, v medziročnom porovnaní však o viac ako 150 percent vzrástol.
Britská ekonomika sa v lete začala zotavovať z útlmu, ktorý spôsobila koronakríza. Plány na prepúšťanie však naďalej hlási časť veľkých podnikov zo silno zasiahnutých odvetví, ako je maloobchod či pohostinstvá, píše BBC.
"V auguste zavládol optimistický pocit, začali sme registrovať väčšie výdavky a viac aktivity, panovali nádeje na rýchle oživenie," uviedla ekonómka Rebecca McDonaldová z inštitútu Joseph Rowntree Foundation. "To sa teraz zdá oveľa menej pravdepodobné," dodala.
Britská vláda v snahe o zmiernenie dopadov krízy zaviedla program podpory dočasne uvoľnených zamestnancov, ktorý by mal vypršať na konci októbra.
Minulý mesiac predstavil minister financií Rishi Sunak nový polročný program, ktorý je menej štedrý. Vláda bude v jeho rámci od novembra podporovať zamestnancov so skrátenou pracovnou dobou.
"Časť zamestnávateľov bude musieť v najbližších mesiacoch robiť ťažké rozhodnutia. Vzhľadom na podobu nového programu sa zdá pravdepodobné, že v zime nastane výrazné prepúšťanie," uviedla McDonaldová.
"Máme obavy, že sa to najviac dotkne najhoršie platených zamestnancov v najviac zasiahnutých sektoroch," dodala.