Spoločnosť Virgin Hyperloop podnikateľa Richarda Bransona dokončila prvú jazdu systémom vysokorýchlostnej dopravy potrubím s ľuďmi.
The first hyperloop passenger test: https://t.co/nFohRHsZVt pic.twitter.com/CI4Sq7sghY
— Virgin Hyperloop (@virginhyperloop) November 9, 2020
Urobila tak dôležitý bezpečnostný test tejto technológie, ktorá by mohla transformovať prepravu osôb i nákladov, uviedla agentúra Reuters.
Vďaka Muskovi
Kapsulou na prepravu osôb sa zviezli manažéri firmy, technický riaditeľ a jej spoluzakladateľ Josh Giegel a riaditeľka pre zážitky cestujúcich Sara Luchianová. Na testovacej trati v Las Vegas dosiahla ich kapsula rýchlosť 172 kilometrov za hodinu.
Technológia vysokorýchlostnej prepravy osôb nazývaná Hyperloop sa stala populárnou vďaka miliardárovi Elonovi Muskovi, ktorý ju začal propagovať v roku 2013 a presvedčil niekoľko firiem, aby sa pripojili k rozvoju tohto systému. Systém je založený na pohybe pretlakových kapsulí podtlakovými rúrkovými tunelmi.
Preprava budúcnosti
Virgin Hyperloop očakáva, že by sa v budúcnosti mohli jeho kapsule s cestujúcimi a nákladom pohybovať rýchlosťou najmenej 966 kilometrov za hodinu.
Cesta medzi New Yorkom a Washingtonom by tak trvala iba 30 minút, a bola by tak dvakrát rýchlejšia ako komerčným lietadlom a štyrikrát rýchlejšia ako vysokorýchlostným vlakom.
Firma už uskutočnila viac ako 400 testovacích jázd, všetky bez ľudí. Virgin Hyperloop by rada získala bezpečnostnú certifikáciu do roku 2025, komerčnú prevádzku plánuje začať do roku 2030.
Hyperloop na Slovensku
O zavedení inovatívneho spôsobu dopravy sa pred niekoľkými rokmi hovorilo aj na Slovensku. Malo ísť o výstavbu spojenia medzi Bratislavou a Viedňou.
Štúdiu uskutočniteľnosti vypracovávala aj brnenská firma. Tá mala ukázať, koľko by projekt stál a čo by z právneho alebo technického ohľadu zahŕňalo prepojiť Prahu, Brno a Bratislavu dopravným systémom Hyperloop.