O zemnom plyne sa v rámci zelenej energetiky hovorí ako o strednodobom riešení. Európska únia sa chce však orientovať čoraz viac na vodík, minister hospodárstva Richard Sulík chce mať zo Slovenska vodíkovú veľmoc. Preorientujete sa na vodíkové technológie a zelený smer?
Táto otázka bude ovplyvňovať všetko ďalšie dianie v plynárenstve, hoci je evidentné, že zemný plyn bude ešte dlho zohrávať dôležitú úlohu v energetickom mixe. Vnímame snahy Európskej komisie o zelenú ekonomiku a aktívne sa na tomto procese zúčastňujeme. Poslednej dekáde dominovali najmä v našom regióne základné témy bezpečnosti dodávok, kde sme sa však už výrazne posunuli. O to viac energie teraz môžeme venovať aj strednodobým a dlhodobým ambíciám spojeným s nízkouhlíkovou budúcnosťou. Plynárenské odvetvie v tejto oblasti ponúka veľmi zaujímavé riešenia a príležitosti. Zriadili sme preto špeciálny tím, ktorý zastrešuje tieto aktivity. Vyčlenili sme na to skúsených manažérov, ktorí majú za sebou viaceré veľké projekty a dnes sú ich hlavnou úlohou práve témy, ako je transformácia systému aj na prepravu vodíka.
Mohli by ste to vysvetliť trochu konkrétnejšie?
Napríklad podrobne riešime možné scenáre, aký vplyv bude mať vodík na naše jednotlivé zariadenia, teda nielen potrubia, ale napríklad aj meracie stanice, kompresory. Jedna cesta je uvažovanie o primiešavaní vodíka v rôznych koncentráciách do zemného plynu. Analyzujeme však aj možnosti vyčlenenia jedného samostatného potrubia na prepravu čistého vodíka. Ako viete, naša sieť pozostáva zo štyroch až piatich paralelných línií, čo otvára priestor aj na takéto odvážnejšie úvahy. Súčasne s tým riešime možnosti výroby energie z obnoviteľných zdrojov a spárovanie s vodíkom. Téma integrácie vodíka do plynárenskej siete však nie je len otázkou prepravy. Rezonuje dnes naprieč celým plynárenským sektorom, a preto v nich spolupracujeme aj s kolegami z distribúcie či prevádzky zásobníkov.
Také zmeny si však budú vyžadovať...
Zostáva vám 85% na dočítanie.