StoryEditor

OECD: Rast svetovej ekonomiky prekoná očakávania, dostane sa nad päť percent

09.03.2021, 11:18
Autor:
TASRTASR
OECD upozorňuje, že v oblasti rastu budú medzi jednotlivými ekonomikami nemalé rozdiely.

Svetová ekonomika by tento rok mala rásť omnoho rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Poukázal na to najnovší odhad Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorý uvádza viac než 5-percentný rast globálnej ekonomiky.

OECD pôvodne predpokladala, že rast iba tesne prekoná štyri percentá. Organizácia zároveň zlepšila prognózu rastu aj na rok 2022.

Rast prekročí päť percent 

OECD v utorok oznámila, že tento rok počíta s rastom svetovej ekonomiky na úrovni 5,6 percenta. To predstavuje výrazné zlepšenie prognózy oproti predchádzajúcemu odhadu zo začiatku decembra, v ktorom uvádzala rast svetovej ekonomiky v roku 2021 na úrovni 4,2 percenta.

Organizácia, ktorej údaje zverejnila agentúra Reuters, okrem tohto zlepšila aj odhad vývoja svetového hospodárstva na budúci rok. Zatiaľ čo pôvodne počítala s rastom o 3,7 percenta, v novej prognóze uvádza rast v roku 2022 na úrovni štyroch percent.

K zlepšeniu prognózy prispelo postupné zrýchľovanie dodávok vakcín proti chorobe Covid-19 na trh, ako aj schválenie nového balíka ekonomických stimulov v USA, dodala OECD.

Aj naďalej však môžu vývoj ekonomiky nepriaznivo ovplyvniť viaceré faktory, dodala organizácia. Dôležité podľa nej bude to, ako rýchlo sa vládam podarí zaočkovať obyvateľstvo, ako rýchlo sa uvoľnia súčasné obmedzenia v ekonomike a či sa nové mutácie vírusu podarí udržať pod kontrolou.

OECD

Vznik pracovných miest

OECD zároveň upozorňuje, že v oblasti rastu budú medzi jednotlivými ekonomikami nemalé rozdiely. Omnoho rýchlejšie by mala napredovať ekonomika USA, ktorú okrem vakcinácie podporí aj balík na podporu hospodárstva za 1,9 bilióna dolárov (1,6 bilióna eur).

OECD očakáva, že americká ekonomika vzrastie tento rok o 6,5 percenta, zatiaľ čo v decembrovej prognóze počítala s rastom na úrovni 3,2 percenta. Čo sa týka budúceho roka, prognózu rastu zlepšila z 3,5 percenta na štyri percentá. 

Organizácia predpokladá, že naliatie takmer dva biliónov dolárov do najväčšej ekonomiky sveta by mohlo pomôcť vytvoriť do konca tohto roka v USA tri milióny pracovných miest. S ekonomikou USA balík stimulov zároveň podporí aj najväčších obchodných partnerov Spojených štátov, dodala OECD.

Británia by podľa novej prognózy OECD mala tento rok zaznamenať 5,1-percentný rast hospodárstva. To je o 0,9-percentuálneho bodu výraznejší rast, než organizácia odhadovala v decembri a výraznejší rast aj v porovnaní s odhadmi samotnej Británie.

Okrem očakávaného vývoja v USA by britskú ekonomiku podľa OECD, ktorú citovala agentúra AFP, malo podporiť rýchle tempo vakcinácie obyvateľstva.

Naopak, čo sa týka ekonomiky eurozóny, kde vakcinácia postupuje pomalšie, OECD síce tiež prognózu zlepšila, avšak iba mierne. Zatiaľ čo v decembri počítala s rastom ekonomiky eurozóny v tomto roku na úrovni 3,6 percenta, teraz organizácia odhaduje rast na úrovni 3,9 percenta.

OECD

01 - Modified: 2023-11-28 14:05:21 - Feat.: - Title: Masaker na trhu. Investorov čaká desaťročie veľkých strát, varuje Roubini 02 - Modified: 2023-11-23 13:08:46 - Feat.: - Title: Nemecká rozpočtová kríza je hrozbou pre Európsku úniu, mohla by spomaliť je hospodárstvo 03 - Modified: 2023-11-20 09:43:19 - Feat.: - Title: Globálny vývoz automobilov rastie. Pomáhajú tomu štátne pomoci pre elektromobily, píšu americké médiá 04 - Modified: 2023-11-16 11:53:46 - Feat.: - Title: Banky počítajú v roku 2024 so spomalením rastu svetovej ekonomiky 05 - Modified: 2023-11-14 06:51:21 - Feat.: - Title: Už v minulosti na tom pohoreli. Vláda chce zvýšiť daň z nehnuteľností, kto by platil viac?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2023 07:30