Mená kľúčových hráčov sú iné, ale lekcia ostáva rovnaká. Veľkolepá implózia hedžového fondu Archegos Capital Management pripomína raketový rast a pád spoločnosti GameStop zo začiatku roka.
Poukazuje tiež na to, aké nebezpečenstvo predstavuje "pákový efekt" v kombinácii s extrémne nízkymi úrokovými sadzbami, píše CNN.
Straty teraz rátajú spoločnosti naprieč celým svetom, od New Yorku, cez Zurich, po Tokio. A vo vzduchu visí otázka: Ako mohol niekto takto riskovať, za pomoci najväčších bánk, pod nosmi regulátorov?
Takmer neznáma firma
"Je známe, že spoločnosť Archegos Capital bola významným pákovým fondom, ale keďže uzatvárala veľké pozície prostredníctvom derivátov, veľkosť jej pozícií bola nejasná," vysvetľuje analytik X-Trade Brokers Lukáš Lipovský.
"Minulý týždeň bolo identifikovaných zhruba 20 miliárd dolárov v blokových obchodoch potenciálne spojených s Archegosom, hovorí sa však o tom, že celková pozícia fondu môže dosiahnuť až 50 miliárd dolárov."
V angličtine leverage, páka, predstavuje spôsob, ako obchodovať s vyššou sumou, než má obchodník na svojom účte.
Finančné prostriedky si preto obchodník požičiava, v prípade Archegosu od veľkých bánk ako Goldman Sachs či Credit Suisse. Takýto štýl obchodovania však prichádza aj s omnoho vyšším rizikom.
Zostáva vám 85% na dočítanie.