Ruská ekonomika je schopná tvrdé sankcie Západu po určitú dobu ustáť len s minimálnymi stratami.
Najviac ich pocítia bežní obyvatelia, ktorých panika je tiež teraz najväčším nebezpečenstvom, konštatoval Vladan Hodulák z Katedry medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity, ktorý sa zaoberá politickou ekonómiou.
Z veľkej časti je Rusko sebestačné
"Do Ruska plynie viac devíz, než odchádza, navyše hodnota ich hlavných vývozných komodít sa zvyšuje. V mnohých odvetviach je Rusko z veľkej časti sebestačné - má jedlo, plyn, ropu aj nerastné suroviny. Avšak to, že teoreticky je Rusko schopné situáciu zvládnuť, ešte neznamená, že ju zvládne prakticky," uviedol Hodulák.
Aby krajina západné sankcie zvládla, bude podľa neho musieť prijať opatrenia, ktoré silne zasiahnu bežných obyvateľov.
"O niektorých krokoch už vieme, centrálna banka zakázala prevod rubľa na doláre bežným obyvateľom, Sberbank z dolárových účtov vypláca v dolároch iba 10-tisíc dolárov, zvyšok sumy v rubľoch," uviedol.
Práve panika, kedy ľudia nedôverujú vlastnej mene - rubľu, snažia sa ju vymeniť za inú menu a obávajú sa inflácie, predstavuje podľa Hoduláka najväčšie riziko pre ruskú ekonomiku.
Kto sa prvý postaví situácii
"O ďalších rizikách sa potom môžeme dohadovať. Drastické kroky štátu, ktoré ochránia ekonomiku, môžu vyvolať silnú vlnu nevôle medzi bežnými občanmi a masové protesty. Je otázka, či bude obyvateľstvo schopné sa v súčasnom režime zorganizovať a masovo protestovať. Potom je tiež šanca, že sa ruské elity rozhodnú, že im za to súčasná situácia nestojí, a budú ochotné ustúpiť z požiadaviek, pokiaľ si zároveň zachovajú tvár," načrtol.
Zároveň však upozornil, že kruh oligarchov, ktorí sú prezidentovi Vladimirovi Putinovi najbližšie, sa zaoberá vývozom surovín, ktoré od Ruska stále väčšina sveta kupuje a ich zisky sú v dolároch, nie v rubľoch. Súčasné sankcie ich tak príliš nepostihnú, pri rastúcej cene ropy naopak ich zisky porastú.
V horizonte týždňov aj niekoľkých mesiacov podľa neho Rusku problémy nehrozia, pokiaľ by však situácia spôsobená ruskou inváziou na Ukrajinu trvala dlhšiu dobu, dostane sa do problémov kvôli nedostatku technológií.
"Majú niektoré moderné prevádzky, kde sa vyrába vojenská technika alebo automobily. Ale nevedia vyrobiť výrobné linky, roboty a stroje do tovární. Tieto technológie Rusko kupuje zo Západu," upozornil Hodulák.
Ruský prezident v dnešnom prejave vyhlásil, že Rusko sankcie západu prekoná a v konečnom dôsledku mu prospejú. Západné štáty uvalili na krajinu zatiaľ najprísnejšie sankcie kvôli útoku ruských vojsk na Ukrajinu na konci februára.