Ešte v roku 2009 nastala nielen svetová finančná kríza, ale aj plynová. Vy ste vtedy osobne riešili dodávky plynu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Začal teda používať plyn ako zbraň?
Samozrejme. Bola to „soft“ verzia dnešného stavu. Chystaná výstavba Nord Streamu I vyvolala veľký odpor Škandinávie, Pobaltia, Poľska a, samozrejme, Ukrajiny. Putinovi išlo vždy o obchádzanie a izoláciu Ukrajiny. Tak ruská, ako aj ukrajinská strana sa vzájomne osočovali z porušovania zmluvy o tranzite a Rusko zavrelo kohúty.
Pri vtedajšej neexistencii reverzných tokov sa dostalo množstvo krajín do problémov s nedostatkom plynu. Okrem iného aj Slovensko a Bulharsko. Fico a Stanišev mi volali každú polhodinu. Už vtedy to bola hra Ruska a Nemecka. My sme síce slávnu krízu „vyriešili“, ale bez dohody Merkelovej a Putina by to nebolo možné. Dodávky sa obnovili a počas dvoch rokov tiekol Severným prúdom prvý plyn. Dobrá vec sa podarila, ostpolitika zvíťazila. Vedel som to už vtedy, ale mojou hlavnou úlohou ako predsedu Európskej rady bolo riešiť obnovenie dodávok plynu, a nie geopolitickú „vysokú hru patriotov“.
Dá sa povedať o paralele 2009 verzus rok 2021? Aj vlani Rusko nedodávalo Európe toľko plynu, koľko by potrebovala, vyschol Jamal. Použil Putin opäť plyn ako zbraň?
Áno, teraz v „hard“ verzii. Pipeline diplomacy bola vždy nevojenskou časťou ruskej zahraničnej politiky. Po nástupe Putina sa stala aj hlavným nástrojom jeho agresívnych imperiálnych plánov na znovuvytvorenie veľkého Ruska, obnovenie sféry vplyvu a na energetickú, a tým aj politickú kontrolu Európy. Treba povedať, že EÚ s New Green Deal a špeciálne Nemecko so svojou Energiewende a vysokým podielom „lacného ruského plynu“ naplneniu tejto pochybnej stratégie Putinovi napomohli. Signály boli zjavné. Ukončenie ťažby v Holandsku, nenaplnenie zásobníkov, zvýšený dopyt a postcovidové oživenie. Tak EÚ, ako aj jednotlivé štáty to ignorovali, špekulatívne vyčkávali s nákupom a ďalej hlásali svoju falošnú mantru o dekarbonizácii. Vysokým očakávaniam a chybami EÚ vyšponovaná cena kvót len umocnila nárast cien energií.
Dekarbonizácia pre mňa vždy bola nástrojom zníženia závislosti od Ruska a Blízkeho východu, a nie prostriedkom „záchrany planéty“. Súbežné p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.